Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Piątek, 26 kwietnia. Imieniny: Marii, Marzeny, Ryszarda
19/07/2018 - 19:30

Starosta limanowski liczy straty. Najbardziej poszkodowana gmina Kamienica

49 osób ewakuowanych, kilkanaście gospodarstw odciętych od świata, zerwane mosty i drogi. To bilans powodzi, która przeszła nad Limanowszczyzną. Władze powiatu i gmin liczą straty.

Starosta limanowski Jan Puchała rozmawiał z nami w gminie Kamienica, która najbardziej ucierpiała w powodzi. Jak wygląda sytuacja na Limanowszczyźnie?

- Sytuacja jest opanowana, ale było bardzo groźnie. 49 osób zostało ewakuowanych. Kilkanaście gospodarstw zostało odciętych od świata. Woda zerwała mosty oraz drogi powiatowe i gminne - mówi Jan Puchała, starosta powiatu limanowskiego.

Zobacz też Mieszkańcy Zasadnego odcięci od świata. Woda podtopiła ich domy i zerwała drogę

Nieprzejezdna jest droga wojewódzka 968 z Mszany Dolnej do Zabrzeży. Z kolei w Kamienicy Dolnej uszkodzony jest most.  Na obecną chwilę bardzo trudna sytuacja jest w Szczawie (gmina Kamienica), Piekiełku (gmina Tymbark) i Koszarach (gmina Limanowa).  

Zobacz też Droga w Kamienicy osunęła się do rzeki. Mieszkańcy liczą straty

Strażacy przez cały czas wypompowują wodę z zalanych budynków i oczyszczają drogi z połamanych drzew i ziemi naniesionej przez wodę.

- Jest bardzo dobra współpraca ze strażakami państwowymi i ochotnikami. W nocy wizytował prace strażaków wojewódzki komendant Państwowej Straży Pożarnej, który uznał, że akcja została przeprowadzona wzorcowo. Pomimo dużych strat i wielu ewakuacji nikt nie ucierpiał, a to jest najważniejsze – dodaje starosta.  

Zobacz też Mieszkańcy Szczawy przeżyli koszmar. Musieli uciekać z domów [WIDEO]

- Cały czas mieszkańcom pomagają włodarze gminy. Są usuwane skutki powodzi i szacowane szkody, a także dowożona jest woda zdatna do picia i żywność. Duże słowa uznania dla wójtów i strażaków ochotników, a do tego bardzo dobra koordynacja strażaków z Państwowej Straży Pożarnej.

[email protected], fot. RG, film KS

Jeśli zauważyłeś błąd w tekście, zaznacz fragment z błędem i wyślij do redakcji


Dziękujemy za przesłanie błędu

Miesięcznik Sądeczanin marzec 2019 roku