Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Piątek, 29 marca. Imieniny: Marka, Wiktoryny, Zenona
18/01/2019 - 14:00

Nowy Sącz: miasto zapłaci za straty przedsiębiorców na zamkniętym moście?

Czy władze miasta Nowego Sącza zrobią jakiś gest – finansowy gest – w stronę przedsiębiorców, których biznesy są na skraju upadku przez przeciągającą się budowę nowego mostu na rzece Dunajec? Co prezydent Ludomir Handzel odpowiedział zdesperowanym mieszkańcom i biznesmenom z osiedla Helena?

Nie jest żadną tajemnicą i nie trzeba do tego żadnych szczególnych analiz ekonomicznych, by jednoznacznie stwierdzić, że przedsiębiorcy z Nowego Sącza – Heleny i reszty miasta – stracili krocie na zamknięciu mostu na Dunajcu. Rzesze klientów rezygnowało z ich usług przez korki – po co skazywać się dobrowolnie na korki? Na opóźnienia i komplikacje z nimi związane. Do tego dochodzą bajońskie sumy na paliwo,  nadgodziny dla pracowników itp.

Oddając sprawiedliwość trzeba zaznaczyć, że w podobnej sytuacji – choć może na mniejsza skalę są przedsiębiorcy z pozostałych gmin objętych „mostowym Armagedonem” – Starego Sącza i Chełmca.

Zobacz też: Nowy Sącz: awantura o ulicę Dmowskiego! Nie można się dogadać?

Podczas spotkania władz miasta z mieszkańcami osiedla Helena, co ostatni obrazowali konkretne przykłady. Przedszkole przy Krakowskiej – nie ma jak do niego dojechać przez układ nowego ronda, pracownicy firmy, która prowadzi obroty zawłaszczyli sobie cały parking przy przedszkolu. Rodzice żywcem nie mają możliwości dowożenia i odstawiania dzieci do placówki. Mieli dość tej sytuacji i teraz przedszkole ma aż 20 wolnych miejsc. Łatwo sobie wyobrazić jak przekłada się na kondycje finansową placówki. Podobne przykłady – choć o innym charakterze – można mnożyć na potęgę.

Cierpliwość mieszkańców się kończy – most – zgodnie z pierwotnymi założeniami - miał być gotowy na koniec grudnia, ale okazało się ostatecznie, że nowy termin oddania inwestycji to maj 2019 roku. Przedsiębiorcy tego już zdzierżyć nie mogą. Dlatego wczoraj dopytywali prezydenta Ludomira Handzla czy miasto jest gotowe zrobić jakikolwiek drobny ukłon w ich stronę i choćby zwolnić ich od płacenia podatku od nieruchomości za okres od 1 stycznia do oddania przeprawy na Dunajcu.

Zobacz też: Plagi Heleny, ile ich zdejmie prezydent? Mieszkańcy chcą winnego z nazwiska!

Jaka była reakcja prezydenta? Tu trzeba zacząć od tego, że wpływy z podatku od nieruchomość, szczególnie tego od przedsiębiorców – stanowią sporą część wpływów do miejskiego budżetu. By kogoś zwolnic z płacenia podatku jest potrzebna stosowana uchwała i zgoda rady miasta. Szczególnie w odniesieniu do faktu, że nie mówimy o jednym podmiocie a kilkudziesięciu podmiotach.

Szczegóły w materiale filmowym.

ES [email protected] Film: Krzysztof Stachura







Dziękujemy za przesłanie błędu