Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Poniedziałek, 22 kwietnia. Imieniny: Łukasza, Kai, Nastazji
06/04/2018 - 20:10

Nowa siedziba Sądu Rejonowego w Nowym Sączu otwarta. Sukces formuły PPP [ZDJĘCIA, FILM]

Nowoczesny gmach Sądu Rejonowego w Nowym Sączu jest pierwszą w Polsce inwestycją Skarbu Państwa zrealizowaną w formule partnerstwa prywatno – publicznego. Dzisiaj uroczyście, z udziałem m.in. Łukasza Piebiaka, wiceministra sprawiedliwości oraz Witolda Słowika, podsekretarza stanu w Ministerstwie Inwestycji i Rozwoju otwarto nowy budynek.

Do nowej siedziby przy ul. dr. Smolika 1 przeniesiono wszystkie wydziały Sądu Rejonowego, które do tej pory funkcjonowały w różnych punktach miasta. Rozprawy w tym nowoczesnym budynku odbywają się od początku tego roku. Generalnym wykonawcą tego pionierskiego przedsięwzięcia w formule partnerstwa prywatno-publicznego była firma WARBUD S.A. , która oddała do użytkowania budynek w grudniu ubiegłego roku, na sześć miesięcy przed umownym terminem.

Czytaj też Jaki biznes zrobił z prywatnym biznesem Sąd Rejonowy w Nowym Sączu?

Dzisiaj uroczyście, w obecności wielu zaproszonych gości, przede wszystkim przedstawicieli dwóch ministerstw: Sprawiedliwości oraz Ministerstwa Rozwoju i Inwestycji, jak również Temidy, parlamentarzystów, władz miasta i powiatu otwarto ten gmach. Obiekt poświęcił biskup tarnowski ks. dr Andrzej Jeż.

Przedstawiciele Sądu Rejonowego w Nowym Sączu odebrali symboliczny klucz do nowej siedziby. Tak uczczono wydarzenie ważne dla Skarbu Państwa, lokalnego samorządu, firmy WARBUD S.A. i wszystkich zaangażowanych w realizację tego pionierskiego przedsięwzięcia.

Zobacz także: Luksus, beton i szkło. Nowa siedziba Sądu Rejonowego Nowym Sączu już gotowa [ZDJĘCIA]

- Jest to rozwiązanie bardzo korzystne z punktu widzenia zarządzania sądem, w szczególności w zakresie kierowania zespołem pracowników. Stanowi również duże ułatwienie dla klientów szeroko rozumianego wymiaru sprawiedliwości. Nasi petenci mogą teraz w jednym miejscu załatwić wszystkie swoje sprawy wymagające kontaktu z sądem - mówi Dariusz Rams, prezes Sądu Rejonowego w Nowym Sączu.

Inwestycja przebiegała pod nadzorem wielu instytucji.

‒ Jako partner prywatny, dostarczyliśmy kompleksowe usługi: projektową, budowlaną, finansowania i zarządzania. Charakterystyczne dla formuły PPP jest to, że budujemy niejako dla siebie. To my później utrzymujemy ten obiekt przez 20 lat, to my ponosimy koszty jego remontów czy zużycia energii. Dlatego projektowaliśmy budynek w sposób przemyślany. Postawiliśmy na wysoką jakość materiałów i technologii. Od samego początku postrzegamy ten projekt jako wyjątkowo prestiżowy, dlatego do realizacji oddelegowaliśmy naszych wybitnych inżynierów - mówi Mirosław Józefczuk, członek Zarządu WARBUD S.A.

Przedsięwzięcie o łącznej wartości blisko 125 mln zł prowadzone było przy wsparciu merytorycznym Ministerstwa Inwestycji i Rozwoju oraz pod nadzorem Banku Gospodarstwa Krajowego i Ministerstwa Sprawiedliwości.

Koszty przedsięwzięcia ponosiły wspólnie, należący do skarbu państwa Bank Gospodarstwa Krajowego i warszawska spółka Warbud, która wzięła na swoje barki zaprojektowanie i wybudowanie nowej siedziby sądu.

Teraz spółka będzie zarządzać budynkiem przez  dwadzieścia lat. Jako  partner prywatny od Skarbu Państwa będzie otrzymywać tak zwaną opłatę za dostępność. Po zakończeniu tego okresu, nieruchomość wraz z budynkiem sądowym, zostanie przekazana do dyspozycji trwałemu zarządcy, czyli Sądowi Okręgowemu.

[email protected], fot. IM, Film Krzysztof Stachura.

Nowa siedziba Sądu Rejonowego w Nowym Sączu

Otwarcie nowej siedziby Sądu Rejonowego w Nowym Sączu
Jeśli zauważyłeś błąd w tekście, zaznacz fragment z błędem i wyślij do redakcji


Dziękujemy za przesłanie błędu

Miesięcznik Sądeczanin marzec 2019 roku