Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Poniedziałek, 21 stycznia. Imieniny: Agnieszki, Jarosława, Nory
04/01/2018 - 07:00

Jak oni to robią? Budowlańcy drążą tunel pod dnem Dunajca przed wyburzeniem mostu heleńskiego [WIDEO] [ZDJĘCIA]

Wygląda niepozornie, ale to ona jest tu teraz najważniejsza. Na placu budowy przy moście heleńskim pierwsze skrzypce gra maszyna, która na głębokości ponad czterech metrów pod dnem Dunajca wierci tunele. To nimi, przed wyburzeniem przeprawy, zostaną poprowadzone sieci teletechniczne, czyli światłowody, sieć gazowa, wodociągowa i energetyczna.

Zwały ziemi, stosy rur, niewielka maszyna i ekipa fachowców. Choć plac budowy przy szykowanym do rozbiórki moście heleńskim nie wygląda może spektakularnie, to właśnie trwa skomplikowana operacja  przekładania sieci teletechnicznych, czyli światłowodów, sieci gazowej, wodociągowej i energetycznej.

 -Musimy najpierw zbudować mini tunele pod rzeką, które poprowadzą aż za wał. To będzie nowa droga dla sieci  umieszczonych w specjalnych rurach osłonowych. Kiedy to zrobimy, dopiero wtedy będziemy mogli wyburzyć stary most - tłumaczy kierownik budowy Sebastian Nowak.

Czytaj też Trzeci most na Dunajcu zamiast Węgierskiej bis? Czy to może być dobry pomysł?

Drążeniem tuneli zajmuje się wiertnica, nowoczesna maszyna sprowadzona z Lublina. Choć z wyglądu potężną nie jest,  to własnie ona gra tu teraz pierwsze skrzypce. 

  

 Wyposażona jest w specjalne żerdzie, które metr po metrze wsuwają się pod dno Dunajca. Do pokonania ma ich ponad dwieście.

- Zasięg naszej wiertnicy to prawie czterysta metrów. Drążenie tunelu jest możliwe poprzez dokręcanie kolejnych żerdzi - tłumaczy jeden z fachowców. - Choć tego nie widać, jesteśmy ponad cztery metry pod dnem rzeki.

Przekładanie sieci to skomplikowana operacja. Pod dnem Dunajca, są trudne warunki gruntowe, bo to twarde pokłady skalne.

- Na razie wykonaliśmy jeden kanał teletechniczny i rozpoczęliśmy drugi przewiert. Tu grunt może być zupełnie inny, jeszcze trudniejszy - mówi kierownik budowany.

W gotowych  już w rurach osłonowych pod dnem Dunajca i tych wkopanych metodą tradycyjna na dojazdach do mostu, z jego jednej i drugiej strony, zostaną teraz umieszczone światłowody, które dotąd znajdowały się w konstrukcji mostu. Kiedy będą podłączone wszystkie nowe kable, stare zostaną zdemontowane.  

Czytaj też Ruszy budowa łącznika sądeckich obwodnic? Jest zielone światło dla inwestycji   

Teraz rozpoczęły się już prace przy drążeniu kolejnego przewiertu, którym zostanie poprowadzona sieć wodociągowa. Zostanie jeszcze sieć gazowa i energetyczna.

- Wszystko chcemy skończyć do końca tego miesiąca - przedstawia harmonogram prac kierownik budowy. - Rozbiórka mostu ma się zacząć na przełomie stycznia i lutego. 

Jak długo przez most heleński będą mogli przejeżdżać kierowcy, który obawiają się rozbiórki przeprawy i związanego z tym paraliżu komunikacyjnego?

Budowlańcy zapewniają, że prace planują tak, żeby jak najdłużej utrzymać ruch.

Wedle zapowiedzi inwestora, prowadzone teraz prace  i wyburzenia innych obiektów mają potrwać do maja. W kwietniu ruszą roboty drogowe przy przebudowie skrzyżowań i dojazdów do mostu. 

Nowy most i dwa nowe ronda po obydwu stronach przeprawy mają być gotowe w grudniu przyszłego roku. Inwestycja ma kosztować 76 mln złotych.

[email protected] fot.Jm

Wiercą tunel pod Dunajcem dla sieci teletechnicznych przed wyburzeniem mostu heleńskiego

Galeria
Jeśli zauważyłeś błąd w tekście, zaznacz fragment z błędem i wyślij do redakcji


Dziękujemy za przesłanie błędu