Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Środa, 12 grudnia. Imieniny: Ady, Aleksandra, Dagmary
11/04/2017 - 15:35

Palmy, naleśniki i słońce. PTTK na szlaku na Zembalową

Turyści z Koła Grodzkiego działającego przy Oddziale PTTK „Beskid” w Nowym Sączu Niedzielę Palmową postanowili spędzić w miejscu, gdzie kultywowana jest tradycja wielkanocnych palm. Wybór padł na Tokarnię...

Wybór padł na Tokarnię, miejscowość w Beskidzie Makowskim. Tutaj zachowała się niespotykana już w Polsce tradycja obwożenia drewnianej figury Chrystusa na osiołku w trakcie procesji. Warto było zobaczyć ten istny las kolorowych palm rozświetlony promieniami słońca.

Po procesji i mszy, przyozdobieni własnymi palmami, sądeccy miłośnicy górskich wędrówek przeszli szlakiem turystycznym na Zembalową. Żeby zaakcentować ten świąteczny dzień przewodnik poprowadził ich trasą słynnej Kalwarii Tokarskiej. Trzeba wiedzieć, że miejscowy rzeźbiarz, Józef Wrona jest autorem zarówno rzeźb w Kalwarii jak i postaci Chrystusa jadącego na osiołku w procesji palm.

PTTK Beskid

Dla turystów z Nowego Sącza nie był to koniec atrakcji, w tym dniu bowiem w Kole Grodzkim odbywał się „dzień naleśnika”. Zajadano się tą potrawą na zimno i na gorąco - prosto z patelni, a do wyboru były naleśniki na słodko: z jagodami, bitą śmietaną, czekoladą, wszelakiego rodzaju owocowymi smarowidłami, serem lub na słono.

PTTK Beskid

W tej drugiej kategorii największą popularnością cieszyły się te, ze szpinakiem i kapustą i grzybami. Naleśniki oczywiście przygotowali sami turyści i przynieśli je w plecakach aż pod szczyt Zembalowej. Koło Grodzkie PTTK serdecznie zaprasza na kolejne, coniedzielne wycieczki.

K. Zygmunt. Zdjęcia: J. Bartkowski, W. Godek

PTTK na szlaku na Zembalową

Jeśli zauważyłeś błąd, zaznacz fragment tekstu zawierający ten błąd.Dziękujemy za przesłanie błędu