Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Czwartek, 28 marca. Imieniny: Anieli, Kasrota, Soni
03/01/2016 - 19:55

Natura zna najlepsze i najtańsze sposoby na przeziębienia

Preludium do przeziębienia jest zazwyczaj wychłodzenie. Jak pozbyć się jego efektów zanim się rozchorujemy? Polecamy kilka sprawdzonych, naturalnych sposobów, które udowodnią, że musztardę, imbir, sok z malin łączy bardzo wiele.

Po pobycie na chłodzie polecamy herbatki ziołowe – malinową, lipową, z bzu, aronii, dzikiej róży i ich rekombinacje, które najlepiej słodzić prawdziwym sokiem malinowym. Do każdej można dodać odrobinę tymianku albo anyżu.

Kolejny ziołowy specjał to herbatka mistrzowska. Działa wykrztuśnie, odflegmiająco, przeciwzapalnie a w połączeniem z sokiem malinowym - napotnie. Świetnie gasi pragnienie i orzeźwia. Można ją kupić gotową w sklepie zielarskim albo przygotować mieszkankę samemu. W tym celu trzeba zmieszać ze sobą po równo kwiat dziewanny, owoce głogu, kminku, anyżu i majeranek. Herbatkę parzy się w stężeniu - jedna łyżka stołowa ziół na szklankę wrzątku pod przykryciem przez 15 minut. Herbatkę można popijać bez ograniczeń byle była ciepła. Herbatkę mogą pić nawet małe dzieci.

Następny przepis jest tylko dla dorosłych. Setka prawdziwego soku malinowego, setka dobrej wódki i sporo świeżo startego imbiru. Mieszanka musi postać kilka godzin. Najlepiej przygotować ją po południu i popijać porcjami przed snem. Imbir to doskonały naturalny antybiotyk, właściwości malin nie trzeba szczególnie reklamować a w kontrolowanych warunkach alkohol doskonale rozgrzewa. Jeśli nie przepadamy za wódką, warte polecenia jest piwo. Chmiel ma działanie przeciwzapalne a w połączeniu z imbirem i sokiem malinowym nabiera wyjątkowych walorów. Grzańca najlepiej robić w łaźni – garnek z piwem należy wsadzić do większego z wodą i dopiero wtedy stawiać na gazie. Inne sposoby sprawią, że składniki stracą mocno na wartości.

Ważne! Nie wolno spożywać alkoholu na mrozie. Organizm straci kontrolę nad ciepłotą za co możemy przypłacić nie tylko przeziębieniem ale również odmrożeniami  a w skrajnych sytuacjach śmiercią.

Przeziębienie i wychłodzenie to dobry moment by przypomnieć sobie o leczniczym działaniu musztardy. Tak, tak – ta aromatyczna przyprawa czy jak mówią inni – sos jest bardzo skuteczna w likwidowaniu pierwszych objawów choroby. Dzieje się tak przede wszystkim dzięki dużemu stężeniu gałki muszkatułowej i gorczycy. Pierwsza z przypraw spożyta w dużej ilości działa halucynogennie, ale ma również działanie aseptyczne. Drugą z nich, czyli gorczycę od wieku stosuje się przy leczeniu stanów zapalnych błon śluzowych. Jak zatem skorzystać z leczniczych właściwości musztardy? Do miski z bardzo gorącą wodą należy dać nawet pół słoika musztardy i wymieszać. Do mieszanki wkładamy stopy na tak długo jak możemy wytrzymać a jak woda przestygnie trzymamy je jeszcze kilka minut. Po zabiegu najlepiej ubrać od razu prawdziwe wełniane skarpety i wygrzać się pod kołdrą.

Nie ma większej zmory niż katar, ale nawet ten największy można zwalczyć ziołami a dokładniej ziołową parówką. Należy wymieszać ze sobą po dwie łyżki rumianku, szałwii, tymianku, mięty i kwiatu lipy, zalać wrzątkiem i dodać jeszcze kilka kropli olejku eukaliptusowego. Potem trzeba zakryć głowę ręcznikiem i wdychać jak najmocniej opary. Oczywiście tak, żeby się ni poparzyć. Nawet najgorszy katar minie już po drugim takim zabiegu. Dla pań na zachętę dodamy, że parówka działa świetnie na skórę oczyszczając ją dogłębnie.

Ewa Stachura [email protected]

Fot.: archiwum sadeczanin.info







Dziękujemy za przesłanie błędu