Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Czwartek, 28 marca. Imieniny: Anieli, Kasrota, Soni
10/08/2017 - 18:10

Mistrz olimpijski znów pobiegnie w Krynicy!

Michał Jeliński, złoty medalista Igrzysk Olimpijskich w Pekinie i czterokrotny mistrz świata wystartuje w Biegu 7 Dolin na 34 km, a także tradycyjnie już będzie promował aktywny tryb życia wśród diabetyków.

O tym, że cierpi na cukrzyce typu I, Jeliński dowiedział się podczas rutynowych badań w 2003 roku. To było tuż przed pierwszymi poważnymi zawodami seniorów – mistrzostwami świata. Okazało się, że z taką choroba, oczywiście przy odpowiedniej profilaktyce, odżywianiu, można nie tylko normalnie żyć, ale też być zawodowym sportowcem.

Michał Jeliński dalej trenował wioślarstwo i to z jakimi wynikami. W czwórce podwójnej zdobył cztery tytuły mistrza świata, a zwieńczeniem było mistrzostwo olimpijskie z Pekinie. W 2014 roku oficjalnie zakończył karierę. Już wcześniej zaangażował się w promowanie profilaktyki w zmaganiu się z cukrzyca. Jednym z tych przejawów jest bieg na 1 km „dalej od cukrzycy” rozgrywany od 2014 oku podczas Festiwalu Biegowego w Krynicy. Był też gościem Forum Sport, Zdrowie, Pieniądze, podczas którego opowiadał o życiu z cukrzycą.

Michał Jeliński przekonuje, że choroba nie przeszkadza w aktywności fizycznej. A wręcz przeciwnie jest konieczna w walce z cukrzycą. Startuje w różnych dyscyplinach np. kolarskim Tour de Pologne amatorów, zawodach w biegach narciarskich i oczywiście w biegach. Rok temu w Krynicy ukończył wymagający Biegu 7 Dolin na 34 km. We sobotę, 9 września znów zamierza stanąć na starcie tego dystansu. Dzień później na deptaku krynickim odbędzie się bieg na 1 km „Dalej od cukrzycy”.

– 1 km to odległość, którą pokona każdy. Bez względu na to czy chce osiągnąć życiowy rezultat czy tylko być w formie. Nawet najmniejsza aktywność liczy się w walce z chorobami cywilizacyjnymi. A właśnie zdrowy tryb życia może zredukować wystąpienie np. cukrzycy typu drugiego o 30 procent a w niektórych przypadkach nawet w całości – podkreśla Mariusz Masiarek z Towarzystwa Pomocy Dzieciom i Młodzieży z Cukrzycą, które jest inicjatorem i współorganizatorem tej konkurencji.

W 2014 roku odbył się minimaraton (4,2 km) „Dalej od cukrzycy”. Michał Jeliński zajął w nim 21. miejsce z czasem 12 minut i 56 sekund. Organizatorzy uznali jednak, że to za dużo, bo zależy im, by zachęcić do aktywnego trybu życia jak największą liczbę osób. Dlatego zdecydowano, że będzie to wyścig na 1 km.

– Utarło się, że 10 tys. kroków to liczba, która pozwoli zadziałać profilaktycznie na organizm. To właśnie około 4 km. To jednak było za dużo dla kogoś kto nie biega – uważa Mariusz Masiarek. – Dlatego padło na 1 km, jako symbol profilaktyki przeciw zachorowaniom na cukrzycę. W naszym biegu startują oczywiście sprinterzy, którzy chcą się ścigać, ale także takie osoby, który po prostu chcą ten dystans przejść lub przedreptać. To dla nich początek w dbaniu o organizm i przeciwdziałaniu ryzyku cukrzycy.

Organizatorzy zapowiadają wspólną rozgrzewkę przed biegiem i stoisko, na którym będzie można porozmawiać o zagrożeniach związanych z cukrzycą. Będzie też można zapytać Michała Jelińskiego. Wioślarz zamierza tak jak rok temu wystartować w Biegu 7 Dolin na 34 km. W 2016 roku zajął 69. miejsce z czasem 4 godzin 14 minut i 18 sekund.







Dziękujemy za przesłanie błędu