Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Piątek, 29 marca. Imieniny: Marka, Wiktoryny, Zenona
05/11/2014 - 09:00

Miasteczko ruchu drogowego w Binarowej

We czwartek 23 października na sali gimnastycznej Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Binarowej utworzono miasteczko ruchu drogowego. Zbudowano je w celu prowadzenia działań edukacyjnych na temat przepisów ruchu drogowego oraz popularyzowania wiedzy i podnoszenia umiejętności prawidłowego, bezpiecznego poruszania się po drogach publicznych. Nad realizacją i organizacją czuwali Dawid Kołek nauczyciel wychowania fizycznego i Marzena Rutana nauczyciel nauczania początkowego.
Na początku zajęć wszystkie dzieci przypomniały sobie zasady obowiązujące wszystkich uczestników ruchu drogowego. Po zapoznaniu z przepisami, nadszedł czas na zastosowanie ich w praktyce. Miasteczko zaprojektowano z myślą o jak największej ilości elementów i urządzeń bezpieczeństwa ruchu drogowego, z którymi młody uczestnik spotka się na drogach publicznych.

Rozmieszczono elementy w taki sposób, by odzwierciedlały rzeczywisty ruch uliczny, w tym: rondo, różnego rodzaju skrzyżowania i zjazdy, sygnalizację świetlną, przejazd kolejowy, przejścia dla pieszych, chodniki, znaki drogowe, a w sąsiedztwie plac zabaw dla dzieci, szpital oraz parking dla rowerów. Najmłodsi uczestnicy podzieleni na zespoły, mogli poznawać zasady poruszania się po drodze i trenować umiejętności bezkolizyjnego kierowania rowerem w warunkach symulujących rzeczywisty ruch uliczny. Chętnie wcielali się w role pieszych, rowerzystów, policjantów, sanitariuszy i dzieci bawiących się na placu zabaw. Z pewnością mieli okazję, by poćwiczyć właściwe zachowania w bezpiecznych i spokojnych warunkach.

- Bezpieczeństwo ruchu drogowego zależy od zachowania wszystkich jego uczestników. Przeprowadzone zajęcia miały na celu popularyzację zasad poruszania się po drogach oraz kształtowanie prawidłowych nawyków u najmłodszych. Dzięki zajęciom w miasteczku uczniowie mieli możliwość korygowania popełnionych błędów oraz praktycznego sprawdzenia znajomości przepisów, jak również bardzo istotnego przełamywania barier psychologicznych przed poruszaniem się w warunkach ruchu ulicznego i udzielania pierwszej pomocy – wyjaśnia Dawid Kołek.

Jak potwierdzają nauczyciele, wszystkim uczniom, a także im samym, pomysł realizacji zadania bardzo przypadł do gustu. Liczymy więc na kontynuację podobnych działań.

(RSZ)
Źródło: (DK)

 






Dziękujemy za przesłanie błędu