Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Czwartek, 28 marca. Imieniny: Anieli, Kasrota, Soni
11/01/2019 - 22:15

Krynica: wraca pomysł budowy toru saneczkowego na Górze Parkowej

Krynica-Zdrój jest kolebką polskiego saneczkarstwa, posiada 90-letnie tradycje związane z tą dyscypliną sportu. Na styczniowej sesji Rady Miasta burmistrz Piotr Ryba zapowiada powrót tematu budowy toru saneczkowego na Górze Parkowej.

- W styczniu będzie uchwała Rady Miasta, w sprawie studium. Tor saneczkowy we wnioskach, które się w nim znajdują, ponownie został uwzględniony na Górze Parkowej. – mówi burmistrz Piotr Ryba.

Krynica-Zdrój ma ponad stuletnie tradycje związane z saneczkarstwem. Pierwsza sekcja tej dyscypliny sportu zawiązała się w 1909 roku.

Drewniany tor na stoku Góry Parkowej wybudowany został w 1929 roku. Obiekt zaprojektował inż. Roman Loteczko. Architekt wzorował się na podobnych obiektach wybudowanych w Austrii i Niemczech.

Na rok przed wybuchem II wojny światowej, na szczycie powstała betonowa wieża rozbiegowa. W 1935 roku w Krynicy zorganizowane zostały Mistrzostwa Europy, a w 1958 i 1962 Mistrzostwa Świata w saneczkarstwie.

Tor był wielokrotnie przebudowywany, by stał się bezpieczniejszy. Został cały oświetlony. Liczył 1609 metrów, w późniejszym okresie został skrócony do 1135 metrów. Niestety, latach osiemdziesiątych XX wieku popadł w ruinę.

Nowoczesny, betonowy, sztucznie mrożony saneczkowo-bobslejowo- skeletonowy tor miał powstać kilka lat temu. Jednak w 2012 roku, ze względu na protesty ekologów oraz decyzję Najwyższego Sądu Administracyjnego, zadecydowano, że taki obiekt na Górze Parkowej nie może powstać.

Dlatego rozważano budowę toru w innym miejscu. Pod uwagę brano między innymi Górę Krzyżową, jak również kilka innych miejsc np.: w Bereście czy Piorunce.

(MK) fot. ilustracyjne aut.







Dziękujemy za przesłanie błędu