Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Czwartek, 13 grudnia. Imieniny: Dalidy, Juliusza, Łucji
06/03/2018 - 13:00

Góra Parkowa. Młodzi saneczkarze walczyli o puchary.

W ostatni weekend (3 – 4 marca) na torze saneczkowym usytuowanym na Górze Parkowej w Krynicy-Zdroju rozegrano Międzynarodowe Zawody Saneczkowe Juniorów i Juniorek oraz Młodzików i Młodziczek. Sportowe rozgrywki zorganizowały: Małopolski Okręgowy Związek Sportów Saneczkowych i UKS Tajfun Nowy Sącz.

W promieniach słońca i przy kilku stopniowym  mrozie na torze saneczkowym usytuowanym na stoku Góry Parkowej rozegrano Międzynarodowe Zawody Saneczkowe Młodzików i Młodziczek. Pierwszego dnia o puchary i upominki walczyły „Jedynki” – juniorki, juniorzy, młodzicy i młodziczki, zaś drugiego – „Dwójki” oraz drużyny. Międzynarodowe Zawody Saneczkarskie odbyły się dzięki wsparciu finansowemu Województwa Małopolskiego.

Krynica-Zdrój uważana jest za kolebkę polskiego saneczkarstwa. Tutaj, pod Górą Parkowa przy klubie sportowym Makabi w 1909 roku powstała pierwsza sekcja tej dyscypliny zimowego sportu.  Tor saneczkowy wybudowano w 1929 roku, zaś 9 lat później na szczycie Góry Parkowej powstała betonowa wieża rozbiegowa. Krynica była stała się wówczas  stolicą polskiego saneczkarstwa. Organizowano tutaj zawody o randze mistrzostw Europy i świata. Pierwsze Mistrzostwa Polski odbyły się w 1930 roku. Istniejący tor  wielokrotnie przebudowywano.  W latach osiemdziesiątych XX wieku stan obiektu się pogorszył.  W latach 2008 – 2010  zamierzano  wybudować sztucznie mrożony tor saneczkowo-bobslejowo- skeletony, jednak do jego powstania nie doszło.

(Mak) fot. aut.

Jeśli zauważyłeś błąd, zaznacz fragment tekstu zawierający ten błąd.


Dziękujemy za przesłanie błędu