Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Niedziela, 24 czerwca. Imieniny: Danuty, Jana, Janiny
przewiń w dół
13/07/2017 - 14:55

Festiwal Biegowy przedłuża dzieciakom wakacje

- Są dla nas oczkiem w głowie. To nasza przyszłość – podkreślają organizatorzy Festiwalu Biegowego w Krynicy. – Dlatego na początku września, kiedy zaczynają szkołę robimy im dodatkowy trzydniowy dzień dziecka!

Festiwal Biegowy w Krynicy często kojarzy się z prestiżowym Biegiem 7 Dolin, jedną z pierwszych imprez, w której biegacze mieli do pokonania 100 km po oznaczonej trasie. To wyzwanie dla najbardziej doświadczonych i zaprawionych zawodników. Jeśli wziąć jednak pod uwagę popularność poszczególnych konkurencji Festiwalu Biegowego, to równych sobie nie mają biegi dla dzieci w tym Bieg Małopolski.

Nic w tym dziwnego, bo organizatorzy traktują starty dzieci bardzo poważnie. Uczniowie w opowiadaniach przysyłanych na konkurs "Mój Bieg. Mój Festiwal" często podkreślają jakie to dla nich przeżycie, gdy dostają numer startowy, koszulkę, a na koniec medal. I doskonale rozumieją, że nie liczy się tylko zwycięstwo, ale sam udział. Niecierpliwią się już na samą myśl, że przyjadą na zawody do Krynicy.

„Kiedy nadszedł długo oczekiwany przeze mnie dzień piątkowego wyjazdu do szkoły niemal biegłam i myślę, że nie przesadzę mówiąc, że można by mi było przyprawić skrzydła. Byłam wniebowzięta! Emocji, które mną targały nie da się opisać… było ich tak wiele, a zarazem były bardzo różnorodne. Rozciągały się między nieopisaną radością, a powodującym ból brzucha stresem związanym z pytaniem: „Czy tym razem, aby się nie zawiodę? Nic bardziej mylnego! Jak zwykle przywitała mnie niesamowicie ciepła atmosfera i nie chodzi tu tylko o stosunkowo wysoką jak na tegoroczne lato pogodę, a raczej o otwartość otaczających osób.” – pisała Klaudia Źrółka.

To właśnie dzieciaki jako pierwsze podczas Festiwalu w Krynicy stają na starcie, potem na podium i odbierają medale. Na piątek są bowiem zaplanowane Biegi Małopolski (eliminacje i finały) na dystansie 600 m. Te zawody są wyłącznie dla uczniów szkół ogólnokształcących z Małopolski. Biegom honorowo patronuje marszałek województwa.

- Bardzo nam zależy, by wychowywać dzieci w duchu zdrowej rywalizacji i zaszczepiać aktywny styl życia. Cieszymy się, że mamy wsparcie samorządów i firmy Koral – podkreśla Anna Czerwińska, prezes Fundacji Festiwal Biegów. – Potem możemy też liczyć, że przyjdą dopingować np. podczas Koral Maratonu.

W weekend podczas Festiwalu Biegowego na krynickim deptaku rozgrywane są biegi, w których mogą wystartować wszystkie dzieciaki. W ubiegłym roku ścigały się nawet maluchy do 3 lat, a także dzieci do 8 lat (na 300 m) i do 12 lat (600 m). W sumie było ich prawie 700. By wykształcać w dzieciach właściwe nawyki, przed biegiem jest profesjonalna rozgrzewka. Najmłodsi często biegną razem z rodzicami. Na mecie czekają na nich medale, małe upominki i zdjęcia z maskotką Rysiem Berdysiem.

Poza sportową rywalizacją, dla dzieci powstaje specjalna strefa z kącikiem czytelniczym, mnóstwem animacjami i wieloma konkursami z setkami nagród. Dedykowana sala zawsze wypełnia się tłumem dzieci i rodziców, a zabawa nie ma końca.

Festiwalowa Strefa Dzieci rusza jako jedna z pierwszych atrakcji PKO Festiwalu Biegowego. Jako ostatnia się zamyka bramy. Zeszłoroczną edycją wspomina Małgorzata Zacharias, koordynator Strefy Dzieci:

- Tuż po godz. 9.30 w piątek odwiedziły nas dzieci z małopolskich szkół. Młodsze wzięły udział w konkursach rysunkowych, starsze zdecydowanie bardziej zainteresowane były grami planszowymi oraz „Warsztatami Robotów”.

Jak, przystało na sportowców, prawie wszyscy zmierzyli się w konkurencjach w Strefie Ruchu. Zdecydowanie największym zainteresowaniem cieszyła się zabawa „Mały sportowiec Festiwalu Biegowego na 7”, w której mali sportowcy mieli za zadanie zbierać na specjalnych kartach pieczątki za różne aktywności w Strefie Dzieci – wspomina Małgorzata Zacharias, koordynator Strefy Dzieci.

- W sobotę już od rana brali udział w turniejach i quizach w Strefie Gier Planszowych, konkurencjach sprawnościowych i konkursach w Strefie Malowania. Dodatkowa pieczątka należała się oczywiście, także za udział w Biegach Dzieci.

Jedną z największych atrakcji była Koralowa Strefa Dzieci oferująca lody - po biegach ustawiały się długie kolejki. Tu także odbywały się konkursy i quizy z nagrodami. Na podobne atrakcje dzieci mogę liczyć podczas ósmej edycji Festiwalu (8-10 września 2017).

Jeśli zauważyłeś błąd, zaznacz fragment tekstu zawierający ten błąd.Dziękujemy za przesłanie błędu