Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Piątek, 18 stycznia. Imieniny: Beatrycze, Małgorzaty, Piotra
11/02/2018 - 22:50

Słabe mięśnie przyczyną bólu pleców biegaczy [WIDEO]

Praca nad „sześciopakiem” to nie to samo, co dążenie do bycia lepszym biegaczem - twierdzą naukowcy z Ohio i dodają, że biegacze z czołówki zazwyczaj nie mają „kaloryfera” na brzuchu, za to ich mięśnie są po prostu mocne.

Teoretycznie biegacze wiedzą, że mięśnie głębokie, stabilizujące kręgosłup odgrywają kluczową rolę w bieganiu. Jednak według autorów badania, którego wyniki opublikowano w Journal of Biomechanics, w praktyce biegacze mają akurat te mięśnie słabe.

Skutkiem takiego stanu rzeczy jest chroniczny ból pleców w dolnej części kręgosłupa. Ta przykra dolegliwość wynika z faktu, że pracę, którą podczas biegania powinny wykonać mięśnie stabilizujące, wykonują inne partie mięśni i dochodzi do przeciążenia kręgosłupa. Zależność, która prowadzi również do szybszego męczenia się mięśni biegacza, nie jest jedynie przypuszczeniem - została dokładnie zmierzona w warunkach laboratoryjnych.

Problem słabych mięśni głęboki dotyczy nawet doświadczonych biegaczy, co zdaniem ekspertów, z jednej strony jest wynikiem zaniedbania właściwego treningu, a z drugiej strony dezinformacji w prasie branżowej.

Tradycyjne ćwiczenia mięśni brzucha z dużym zakresem ruchu np. podnoszenie się do siadu (tzw. brzuszki) nie prowadzą do uzyskania silnych, stabilnych mięśni głębokich, które są potrzebne biegaczowi. Według autorów badania, o wiele bardziej przydatne biegaczom są ćwiczenia typu plank (deska), zwłaszcza jeśli są wykonywane na niestabilnej nawierzchni.

IB

źródło

Jeśli zauważyłeś błąd, zaznacz fragment tekstu zawierający ten błąd.


Dziękujemy za przesłanie błędu