Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Środa, 20 lutego. Imieniny: Anety, Lehca, Leona
17/01/2018 - 12:10

Na Cracovia Maratonie już nie trzeba kręcić pętli

Uczestników 17. PZU Cracovia Maratonu, wśród których tradycyjnie będzie zapewne liczne grono biegaczy z naszego regionu, czeka istotna zmiana. Start i meta 22 kwietnia 2018 r. pozostaną na swoim miejscu, czyli na Rynku Głównym, trasa jednak w znaczącym stopniu będzie inna. Co bardzo ważne dla wielu uczestników - nie trzeba już będzie biegać po pętlach.

Szczegółowy przebieg trasy nie jeszcze znany, wiadomo jednak - co błyskawicznie zostało przez biegaczy przyjęte bardzo przychylnie - że bieg odbędzie się na jednej pętli. Co roku wielu uczestników prosiło organizatorów o wytyczenie trasy właśnie w ten sposób.

Wiadomo także, że po kilkuletniej przerwie maratończycy wrócą na ulice Nowej Huty, którędy trasa wiodła w latach 2005-13 i zbierała przychylne opinie biegaczy, dla których maraton był często jedyną okazją w życiu, by poznać tę PRL-owską dzielnicę.

Jedna ponad 42-kilometrowa pętla wymusza również zmianę dla wózkarzy i kolarzy ręcznych (handbike). Oni, zamiast półmaratonu, tak jak biegacze pokonają pełny dystans maratoński.

Zdaniem organizatorów, trasa po jednej pętli przyczyni się do jej przyspieszenia, a nawet pobicia rekordu Cracovia Maratonu. Rekordy życiowe wielu uczestników mają też poprawić się dzięki organizowanym pod egidą 17. PZU CM bezpłatnym treningom.

Tu również będzie po nowemu. Celem treningów będzie już nie tylko przygotowanie do Cracovia Maratonu, bo z myślą o licznych innych krakowskich imprezach biegowych, zajęcia będą dostępne przez cały rok. Pierwszy trening - już na dniach, 21 stycznia o 10:00, a kolejne w każdą niedzielę. Pod Tauron Areną na chętnych będą czekali trenerzy przygotowani do prowadzania zajęć na każdym poziomie, a także - zorganizowana na czas treningu opieka nad dziećmi.

Trenerzy będą prowadzili zajęcia także w języku angielskim, co ma przyciągnąć na wspólne bieganie mieszkających w Krakowie cudzoziemców, a w dłuższej perspektywie zrealizować chęć Cracovia Maratonu bycia najbardziej międzynarodowym maratonem w kraju. Na razie biegacze zagraniczni stanowią 10 procent zapisanych (540 na ponad 5 tysięcy osób zarejestrowanych).

Dla wszystkich jeszcze niezdecydowanych organizatorzy wydłużyli termin najniższych stawek wpisowego. Do końca stycznia opłata startowa wynosi 70 pln.

17. PZU Cracovia Maraton wystartuje 22 kwietnia 2018 r. Bieg na królewskim dystansie jest zaliczany do Ligi Festiwalu Biegów w kat. „Najlepszy Maratończyk”. Finał cyklu Ligi odbędzie się we wrześniu w Krynicy podczas 9. Festiwalu Biegowego.

Ilona Berezowska

17. PZU Cracovia Maraton w KALENDARZU IMPREZ Ligi Festiwalu Biegów

Jeśli zauważyłeś błąd w tekście, zaznacz fragment z błędem i wyślij do redakcjiDziękujemy za przesłanie błędu

SĄDECZANIN ROKU 2018