Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Piątek, 18 stycznia. Imieniny: Beatrycze, Małgorzaty, Piotra
12/02/2018 - 20:55

Maratończyk czy może spinter? Kto pożyje dłużej?

Osoby aktywne fizycznie są zdrowsze i ich średnia długość życia jest większa niż nieaktywnej populacji. A kto wśród tych lubiących ruch ma szansę pożyć dłużej, czy np. sprinterzy żyją tak samo długo jak maratończycy?

Aby znaleźć odpowiedź na to pytanie, naukowcy przeanalizowali dane 20 najlepszych olimpijczyków i olimpijek, którzy startowali w latach 1928-1948 w takich dyscyplinach jak: skok wzwyż, rzut dyskiem, 100-metrowy sprint i maraton. W tej grupie udało się ustalić daty śmierci 336 osób.

Dzięki analizie statystycznej wiadomo, że maratończycy byli jednymi ze starszych i jednocześnie szczuplejszych lekkoatletów. Podczas zawodów mieli średnio 29,7 lat (+/- 5,9 lat). Ważyli od 56,2 kg do 67,5 kg, podczas gdy średni wiek sprintera to 23.8 lata (+/- 3), a jego waga oscylowała wokół 71,1 kg (+/- 5,5). Najwięcej ważyli rzucający dyskiem.

W grupie rzucających dyskiem i skaczących wzwyż przeważali Amerykanie, ale już w maratonach, większość reprezentowała inne kraje. To spowodowało, że cała analiza długości życia została wzbogacona o parametry spodziewane w krajach sportowców.

Okazało się, że w porównaniu z ogólną populacją dłużej żyją skoczkowie i maratończycy. Zdaniem naukowców jest to wynikiem niższej wagi w tych dwóch grupach, zwłaszcza jeśli weźmie się pod uwagę różnicę pomiędzy dyskobolami, a skoczkami, chociaż nie do końca wyjaśnia dlaczego maratończycy żyją dłużej niż sprinterzy.

Niestety, uprawianie szybkich biegów na krótkim dystansie nie zwiększyło długości życia. Sprinterzy żyją średnio tyle samo, co populacja, w której mieszkają.

IB

źródło

Jeśli zauważyłeś błąd, zaznacz fragment tekstu zawierający ten błąd.


Dziękujemy za przesłanie błędu