Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Piątek, 29 marca. Imieniny: Marka, Wiktoryny, Zenona
30/05/2016 - 23:00

Zespół Regionalny "Rożnowska Dolina". Kandydaci do Nagrody SKT "Sądeczanin"

Zespół Regionalny "Rożnowska Dolina" aktywnie działa w swym środowisku, reprezentuje gminę Gródek nad Dunajcem na wielu imprezach w kraju i za granicą. Edukuje młodych, przekazując im tradycję ludową w stroju, obrzędzie, zwyczajach, grach, śpiewie, muzyce i języku.

Zespół Regionalny "Rożnowska Dolina" liczy 36 członków. Kierownikiem artystycznym zespołu jest Beata Grzegorzek. Zespół powstał we wrześniu 2013 roku. Działa przy WDK w Rożnowie pod patronatem Gminnego Ośrodka Kultury w Gródku nad Dunajcem.

Skład to 36 osób z Rożnowa, Tropia, Roztoki Brzeziny, Gródka, Podola i Witowic. Większość młodych tancerzy przyszła do nas z zespołu "Małe Rożnowiaki".

Przy WDK działają obecnie trzy grupy, które łączy wspólna pasja do tradycji. Rożnów jest obszarem zróżnicowanym pod względem etnicznym, daltego działalność pasjonatów jest tu szczególnie cenna.

W skład Zespołu Regionalnego "Rożnowska Dolina" wchodzą m.in. cztery pary starostów oraz sześciu muzyków. W programie zespołu są krakowiaki, walczyki, sztjerki, polki i szuraki. Mamy tu do czynienia z kulturą Lachów Sądeckich oraz Pogórzan Sądeckich, ale też naleciałościami z regionu krakowskiego.

Dlatego też w programie są i peśni z Pogórza. Zespół opracował program "We wiljo św. Jendrzeja" a obecnie pracuje nad programem "Krakowiaki przyśli", gdzie prezentuje fragmenty wesela, pieśni i obrzędów.

Zespół aktywnie działa w swym środowisku, reprezentuje gminę Gródek nad Dunajcem na wielu imprezach w kraju i za granicą. Edukuje młodych, przekazując im tradycję ludową w stroju, obrzędzie, zwyczajach, grach, śpiewie, muzyce i języku. 

W 2014 roku zespół zdobył I miejsce na Przeglądzie "Pogórzańskjie Gody w Łużnej. W 2015 roku występował na Festiwalu Folkloru Górali Polskich w Żywcu, gdzie został wyróżniona za muzykę i taniec młodych wykonawców.

Zespół Regionalny "Rożnowska Dolina" działa w specyficznym środowisku lokalnym, gdzie kultura ludowa już dawno zanikła. Praca nad nią i edukacja nie jest do końca rozumiana, gdyż w Rożnowie nie wykształciła się odrębna i swojska kultura regionalna. Miejscowość i jej okolice nie zostały opisane przez etnografów.

Dotarcie do najbardziej rdzennej kultury jest przez tio niezmiernie trudne. Mimo tych przeszkód zespół nie zraża się i z zapałem promuje i dba o kulturę ludową. Kandydata zgłasza: Gminny Ośrodek Kultury w Gródku nad Dunajcem.

Fot. YouTube

Projekt realizowany przy wsparciu finansowym Województwa Małopolskiego







Dziękujemy za przesłanie błędu