Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Sobota, 19 stycznia. Imieniny: Erwiny, Henryka, Mariusza
18/06/2016 - 08:00

Oto laureaci IV plebiscytu o Nagrodę SKT Sądeczanin [WIDEO]

Podczas Zjadu Sądeczan w Starym Sączu poznaliśmy wyniki plebiscytu o Nagrodę SKT Sądeczanin. Kto wygrał 20 tysięcy złotych nagrody w kategorii "Instytucja" i 10 tys. zł w kategorii "Osoba"?

Wspaniali ludzie, mnóstwo atrakcji, pyszności regionalnej kuchni, zawody i biegi oraz wspaniała pogoda - trzeba było być na dzisiejszym Zjeździe Sądeczan! Rozpoczęła go msza święta, po której Zygmunt Berdychowski, prezes SKT "Sądeczanin" udekorował Krzyżem SKT Sądeczanin Andrzeja Szkaradka, legendę sądeckiej "Solidarności".


Zjazd Sądeczan stał się też okazją do rozstrzygnięcia IV Plebiscytu SKT "Sądeczanin". Spośród wszystkich nominowanych do udziału w plebiscycie najwięcej głosów - aż 3873 - w kategorii indywidualnej zdobyła pani Janina Mróz. Rywalizacja była duża, w tej kategorii głosy można było oddawać na szesnaście osób. Laur w kategorii "Instytucja", dzięki 11 309 oddanym głosom, przypadł Zespołowi Regionalnemu "Starosądeczanie".

- Bez was, bez takich wspaniałych osób, nie przetrwałoby dziedzictwo, na którym nam wszystkim tak bardzo zależy - mówił Zygmunt Berdychowski, prezes Społeczno-Kulturalnego Towarzystwa "Sędeczanin". - Bardzo się cieszę i serdecznie wam gratuluję: pani Janinie Król i zespołowi "Starosądeczanie", który odbiera nagrodę tu właśnie, w Starym Saczu.

- Gratuluję dokonań wszystkim uczestnikom plebiscytu i bardzo dziękuję tym, którzy uznali, że to, co robię ja, jest warte nagrody - dziękowała ze sceny, drżącym jeszcze głosem, Janina Mróz. - Mam nadzieję, że coraz więcej osób pójdzie w moje ślady. - Moim priorytetem jest praca z dziećmi - mówiła dla Sądeczanin.info. - Dużo działam charytatywnie, dzielę się tym, co umiem.

Pani Janina Mróz pochodzi z Nowego Sącza, teraz mieszka w Marcinkowicach. Twórczością ludową interesuje się od najmłodszych lat. - W swojej obecnej działalności artystycznej zajmuję się głównie bibułkarstwem i plastyką obrzędową - mówi o sobie. Pracuje cały czas z dziećmi jako nauczycielka. Prowadzi warsztaty z dziedziny plastyki obrzędowej, bibułkarstwa i malarstwa na szkle.

- Już myśleliśmy, że nic z tego nie będzie, startowaliśmy w plebiscycie już czwarty raz - śmiali się członkowie Zespołu Regionalnego "Starosądeczanie". - Ale okazało się, że do czterech razy sztuka! Członkowie zespołu tym razem nie czekali biernie na głosy, zorganizowali wielką, prawdziwie wyborczą kampanię. Wygrana w plesbiscycie będzie dla nich wspaniałym prezentem na przyadające właśnie w tym roku 10-lecie zespołu, który od lat cieszy się uznaniem i zdobywa mnóstwo wyróżnień. 

Zespół Regionalny "Starosądeczanie" kultywuje folklor Lachów Sądeckich oraz Górali Łąckich. Członkami są głównie mieszkańcy Starego Sącza, jak i okolicznych miejscowości. Zespół składa się z grupy młodych tancerzy, starostów oraz kapeli. Prezentują rodzimy folklor na różnych imprezach organizowanych w Starym Sączy  jak i  na terenie całego kraju.

Dotychczasowe wyróżnienia: "Starosądeczan" to III miejsce w kategorii zespołów  regionalnych i II miejsce w kategorii  kapel  ludowych w "V Międzykulturowym  Festiwalu Folklorystycznym - Zagłębie i Sąsiedzi" w Dąbrowie Górniczej (czerwiec 2013).

Zobacz: PEŁNA LISTA KANDYDATÓW W PLEBISCYCIE SKT "SĄDECZANIN"

[email protected]
Fot. JB

Projekt realizowany przy wsparciu finansowym Województwa Małopolskiego

Jeśli zauważyłeś błąd, zaznacz fragment tekstu zawierający ten błąd.Dziękujemy za przesłanie błędu