Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Niedziela, 24 czerwca. Imieniny: Danuty, Jana, Janiny
przewiń w dół
26/05/2016 - 03:05

Maria Lebdowiczowa. Kandydaci w plebiscycie SKT "Sądeczanin"

Maria Lebdowiczowa jest wzorem piwniczańskiego, sądeckiego i polskiego patriotyzmu. Uczy własną postawą, wiernością dobrym zasadom, godną podziwu pracowitością. Można śmiało powiedzieć, że prawie każde wydarzenie kulturalne w Piwnicznej wymaga zaangażowania: piór, wiedzy i talentu Marii Lebdowiczowej.

Maria Lebdowiczowa jest emerytowaną nauczycielką języka polskiego. Umiłowanie języka ojczystego wybiegło daleko ponad wymagania programu szkolnego – niejako „zmaterializowało się” w prozie i poezji tworzonej przez nią, jest bowiem autorką (lub współautorką) pozycji książkowych.

Jest też autorką ogromnej liczby publikacji z dziedziny historii i kultur, felietonów, wywiadów w prasie lokalnej i krajowej. Jest redaktorem i korektorem albumów, przewodników i wydawnictwa WiT z Piwnicznej, redaktorką tomików poezji piwniczańskich poetek. Jest inicjatorką i autorem scenariuszy licznych spotkań i promocji poetyckich.

Maria Lebdowiczowa to autorka wielu wydawnictw: Rzeka z miasteczkiem w tle (2003), Dawni piwniczanie. Słownik biograficzny (2006), Skarby w Kicarzy (2008), W mojej krainie, Wiersze (2008), Stanisław Pióro „Emir”. Żołnierze wyklęci. Wspomnienia rodzinne (2012), Z ludu i dla ludu. Proboszczowie parafii Piwniczna w w. XV-XXI i powołani z Piwniczańskiej Ziemi (2013).

Jest również współautorką innych publikacji, m.in. Studia i szkice z dziejów miasta 1772-1998. Monografia Piwnicznej (1997), Profesor Szymon Kopytko 1879-1969 (2009), Bank Spółdzielczy w Piwnicznej-Zdroju (2006), W krainie pieśni i tradycji. Legendy, śpiewy i obrzędy (2010), Wojna i okupacja w Piwnicznej i na Sądecczyźnie (2010), Kolory Nadpopradzia (2012), Dzieje Ochotniczej Straży Pożarnej i jej Orkiestry Dętej 1886-1996 (2013), Dar pamięci (2013).

Kandydatka to także redaktorka i korektorka tomików poetyckich piwniczańskich poetek. Maria Lebdowiczowa pisała też artykuły, felietony i wywiady w Almanachu Sądeckim, Gościu Niedzielnym, w gazecie lokalnej Znad Popradu.

Maria Lebdowiczowa urodziała się w Nawojowej, a od ponad pół wieku mieszka w Piwnicznej-Zdroju. Przez 32 lata była nauczycielką języka polskiego, a także zastępcą dyrektora ds. wychowawczo-opiekuńczych. Uczyła języka polskiego i miłości do języka ojczystego (tak literackiego, jak i gwary). Prowadziła m.in. zespół teatralno-recytatorski, ale i sama należała do miejscowego teatru amatorskiego.

Wpajała młodzieży umiłowanie do wędrówek po górach – łącząc rekreację ze zbieraniem zarówno przedmiotów kultury materialnej, jak i niematerialnej. To właśnie stare sprzęty, narzędzia itp. zebrane przez młodzież stały się podwaliną dzisiejszego bogatego w eksponaty Muzeum Regionalnego Towarzystwa Miłośników Piwnicznej. Natomiast legendy, gadki, podania, śpiewy trafiły do lokalnych wydawnictw.

W 1991 r. wspólnie z mężem założyła gazetę Znad Popradu, przez kilka lat będąc jej redaktorem naczelnym, następnie zaś członkiem zespołu redakcyjnego. Jest animatorką licznych wydarzeń kulturalnych w Piwnicznej, m.in. współorganizatorką konkursu poetyckiego „Sen o Karpatach”, współorganizatorką Międzynarodowych Spotkań Poetów, Muzyków i Plastyków Gór w Piwnicznej (XIV edycja), współorganizatorka warsztatów literackich dla uzdolnionej młodzieży i dorosłych. Wielokrotnie przygotowywała przedstawienia, akademie, spotkania artystyczne, promocje poetyckie.

Maria Lebdowiczowa ma rozległą wiedzę o regionie, jego kulturze i języku – służąc nią tutejszemu Towarzystwu Miłośników Piwnicznej, Zespołowi Regionalnemu „Dolina Popradu”, studentom. 
To dzięki osobistemu zaangażowaniu pani Marii Lebdowiczowej piwniczanie mieli możność dokładniej zapoznaćsię z historią PPAN – powojennej akowskiej organizacji (1945-49) i jej tragicznym finałem na Słowacji. W 2014 r. pani Maria Lebdowiczowa sprawiła, że Słowaczka Zofia Dubielova otrzymała od polskiego IPN-u tytuł „Świadek historii”.       

Kandka w plebiscycie SKT 'Sądeczanin" była nagradzana w konkursach literackich (m.in. w Nowym Sączu, Starym Sączu, Białym Dunajcu, Skarżysku Kamiennej). Otrzymała ich: wiele wyróźnień i laurów. Wśród nich są: nagroda starosty Srebrne Jabłko Sądeckie (2008); Honorowy Obywatel Miasta Piwniczna-Zdrój (2008); honorowa odznaka Zasłużony dla Ziemi Sądeckiej (2011).

Pani Maria Lebdowiczowa jest wzorem piwniczańskiego, sądeckiego i polskiego patriotyzmu. Uczy własną postawą, wiernością dobrym zasadom, godną podziwu pracowitością. Można śmiało powiedzieć, że prawie każde wydarzenie kulturalne w Piwnicznej wymaga zaangażowania: piór, wiedzy i talentu Marii Lebdowiczowej. A to, że w piwniczańskim miasteczku rozwinęło się swoiste zagłębie poetyckie, zawdzięczamy właśnie jej. Rozsławia nasze miasteczko. Jest osobą bardzo życzliwą, aktywną i chętną do pomocy. I skromną.

Kiedy w 2008 r. odbierała tytuł Honorowego Obywatela Piwnicznej, powiedziała: „Robiłam to, co dyktowało mi serce i to, czego czułam potrzebę - nauczono mnie, że w życiu trzeba robić to, co dyktuje serce i co jest potrzebne.” Kandydatkę zgłasza Miejsko-Gminny Ośrodek Kultury im. D. Szaflarskiej Piwniczna-Zdrój.

Projekt realizowany przy wsparciu finansowym Województwa Małopolskiego

Jeśli zauważyłeś błąd, zaznacz fragment tekstu zawierający ten błąd.Dziękujemy za przesłanie błędu