Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Piątek, 25 maja. Imieniny: Borysa, Magdy, Marii-Magdaleny
przewiń w dół
24/05/2016 - 19:10

Krynickie Towarzystwo Kulturalne im. Jana Kiepury w Krynicy-Zdroju. Kandydaci do Nagrody SKT "Sądeczanin"

Krynickie Towarzystwo Kulturalne im. Jana Kiepury w Krynicy-Zdroju od 2002 roku organizuje kilkudniowy Letni Festiwal Muzyczny, a od 2012 roku organizuje prestiżowy Międzynarodowy Konkurs Wokalny im. Jana Kiepury, przy którym współpracuje z uczelniami i artystami z całego świata i wybitnymi osobistościami świata kultury z Polski i Europy.

W 2016 roku obchodzimy 30-lecie istnienia Krynickiego Towarzystwa Kulturalnego im. Jana Kiepury w Krynicy-Zdroju. Pomysłodawcą założenia Towarzystwa był Bogusław Kaczyński, a realizatorem tego zadania był Andrzej Piasek, który też został pierwszym prezesem nowo powstałego Towarzystwa. 14 maja 1986 r. ustanowiony Statut Towarzystwa został sądownie zarejestrowany i od tej chwili rozpoczęła się jego działalność.

Celem Towarzystwa stało się upowszechnianie muzyki, propagowanie sztuki śpiewaczej Jana Kiepury, podejmowanie i realizowanie zadań związanych z historią , kulturą i życiem artystycznym Krynicy-Zdroju, współpraca z innymi organizacjami kulturalnymi na terenie miasta, współudział w festiwalach. Towarzystwo brało udział w realizacji projektów miasta np. powstaniu w 1988 pomnika będącego dziełem Bronisława Chromego.

Od roku 1993 Towarzystwo wydawało Gazetę Festiwalową . Początkowo we własnym zakresie ,od 1997 r. wspólnie z sądeckim Oddziałem Dziennika Polskiego.

W roku 2002, ogłoszonym przez Sejm Rzeczpospolitej Polskiej "Rokiem Kiepurowskim", Zarząd Towarzystwa podjął uchwałę o postawieniu w Krynicy-Zdroju repliki pomnika Jana Kiepury z Sosnowca. Było to największe i najtrudniejsze przedsięwzięcie Towarzystwa, które na zawsze wpisało imię Jana Kiepury w kartę dziejów Krynicy - pomnik został odsłonięty 17 lipca 2004 roku.

Od 2002 roku, cyklicznie co roku stowarzyszenie organizuje kilkudniowy Letni Festiwal Muzyczny, a od 2012 roku organizuje prestiżowy Międzynarodowy Konkurs Wokalny im. Jana Kiepury, przy którym współpracuje z uczelniami i artystami z całego świata, w jury którego zasiadają wybitne osobistości świata kultury z Polski i Europy. W okresie swej 30-letniej działalności KTK im. jana Kiepury zrealizowało ponad 200 koncertów.

KTK im. jana Kiepury to organizacja pozarządowa, zorganizowana w formie stowarzyszenia. Posiada 40 członków i działa w 5-osobowym skłądzie zarządu. Działalność stowarzyszenia opiera się na pracy społecznej członków i zarządu. Jako jedna z nielicznych instytucji w gminie Krynica-Zdrój posiada status organizacji pożytku publicznego. W ciągu roku organizuje wiele wydarzeń kulturalnych, w tym koncert y z okazji urodzin Jana Kiepury, Letnie Festiwale Muzyczne i Międzynarodowy Konkurs Wokalny im. Jana Kiepury.

Organizując wszystkie wydarzenia kulturalne KTK im. Jana Kiepury czyni starania, by przynosiły one jak największe korzyści dla społeczeństwa - tak dla artystów, uczniów, społeczności lokalnej, jak i efekt promocyjny dla regionu.Mając świadomość w jak ciężkiej sytuacji materialnej jest wielu mieszkańców naszego regionu, staramy się również orghanizować wydarzenia kulturalne, na które wstęp jest możliwy bez opłat.Zwiększamy tym samym dostępność kultury wysokiej. Kandydata zgłasza prezes zarządu KTK im. Jana Kiepury, Małgorzata Miecznikowska-Gurgul.

Projekt realizowany przy wsparciu finansowym Województwa Małopolskiego