Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Czwartek, 28 marca. Imieniny: Anieli, Kasrota, Soni
29/03/2017 - 17:05

Sądecki Diament: Ta młodzież o historii Sądecczyzny wie niemal wszystko

Dzisiaj, podczas Gali „Sądeckiego Diamentu” poznaliśmy laureatów tegorocznej edycji konkursu historycznego „Mój Region – Moja Duma. Moje Miasto – Moja Duma”. Najlepsi uczniowie szkół podstawowych, gimnazjów, szkół ponadgimnazjalnych i studenci otrzymali stypendia z Funduszu Stypendialnego im. Braci Potoczków oraz nagrody rzeczowe.

To był wyjątkowy dzień dla sądeckiej młodzieży. W salach Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Nowym Sączu odbywały się finały trzech konkursów „Sądeckie Młode Talenty”, „Mój Region - Moja Duma, Moje Miasto - Moja Duma" oraz „Nowy Sącz. Nowe Technologie". Laureatów poznaliśmy podczas Gali „Sądecki Diament”, która odbyła się w dawnym kinie Krokus.

Miejsce to tętniło życiem. Po brzegi wypełnili je młodzi ludzie, ich opiekunowie, nauczyciele i rodzice. Obecni byli także goście: Dariusz Leśniak – dyrektor Sądeckiej Delegatury Kuratorium Oświaty w Nowym Sączu, Wojciech Piech – zastępca prezydenta Nowego Sącza, Zygmunt Berdychowski – prezes Fundacji Sądeckiej i SKT Sądeczanin, pomysłodawca „Sądeckiego Diamentu”, Jacek Lelek – burmistrz Starego Sącza, Jan Dziedzina – wójt gminy Łącko, Piotr Polk – prezes MPEC w Nowym Sączu oraz przedstawiciele PWSZ. Wszyscy pośrednio lub bezpośrednio przyczynili się do zrealizowania konkursów w ramach projektu „Sądecki Diament”.  

Jako pierwszy rozstrzygnięty został konkurs historyczny „Mój Region – Moja Duma. Moje miasto – Moja Duma”. W tej, czwartej już jego edycji, wzięło udział 552 uczestników, zaś do finału zakwalifikowało się 146 młodych ludzi.

- Serce rośnie kiedy na was patrzę, bo z wami wiążemy wielkie nadzieje na przyszłość. Dobrze, że jesteście, dobrze że jest Fundacja Sądecka, która odkrywa te diamenty i pomaga je rozwijać – powiedział Wojciech Piech. - Dzięki takim konkursom jak „Mój Region – Moja Duma. Moje Miasto – Moja Duma” budujemy tożsamość lokalną przyszłych pokoleń. Jestem przekonany, że ten konkurs będzie miał jeszcze wiele, wiele edycji.

O ambicji i talentach młodych ludzi z Sądecczyzny mówił Zygmunt Berdychowski

- Często zadajemy sobie pytanie: co dla nas jest najważniejsze. Poszukując na nie odpowiedzi tu na Sądecczyźnie tak wielu młodych ludzi mówi, że dla nich najważniejsza jest ambicja, tradycja i pozytywne myślenie o przyszłości. To myślenie nie daje czasu na wątpliwości, to myślenie pokazuje, że Sądeczanie to ludzie szczególni dumni, otwarci, pewni siebie i zawsze dający sobie radę w życiu.

Dyrektor Sądeckiej Delegatury Kuratorium Oświaty dziękował zaś wszystkim za tak wielkie zaangażowanie w przygotowanie i realizację konkursu.

- Ucząc się historii w szkole, poznajecie historię Polski i powszechną, ale nie każdemu chce się zagłębić w historię regionu. Ale wam się chce i za to dziękuję – mówił Dariusz Leśniak.

Najwięcej emocji wzbudziło ogłoszenie wyników konkursu. Te przedstawiła Aneta Grabowska, sekretarz komisji.

Laureatami zostali:

Kategoria szkoły podstawowe: Małgorzata Sarna, Maksymilian Kruczek, Mateusz Sarna, Filip Tomoń, Natalia Ogórek, Stanisław Dobosz, Wojciech Mogilski, Zofia Zawiłowicz, Weronika Katan i Małgorzata Kuzera.

1 miejsce: Małgorzata Sarna

2 miejsce: Maksymilian Kruczek

3 miejsce: Mateusz Sarna

Kategoria gimnazja: Julia Cisak, Alicja Hastlik, Julia Oleksy, Kamil Dyrek, Gabriela Wolska, Gabriela Wolińska, Natalia Kuzera, Karolina Barnowska, Dorota Mazur, Marcin Duda, Kamila Sus i Katarzyna Szabla.

1 miejsce: Julia Cisak

2 miejsce: Alicja Hastlik

3 miejsce: Julia Oleksy

Kategoria szkoły ponadgimnazjalne: Olga Kurzeja, Natalia Dziedzina, Michał Szewczyk, Klaudia Matuła, Patrycja Jawor, Patrycja Sikorska, Rafała Sekuła, Bartłomiej Szewczyk, Marta Pyrdoł i Anna Sekuła.

1 miejsce: Olga Kurzeja

2 miejsce: Natalia Dziedzina

3 miejsce: Michał Szewczyk

Kategoria osoby dorosłe: Karolina Bielak, Mateusz Kantor, Monika Jarosz, Dariusz Jachowicz i Karolina Szlag.

1 miejsce: Karolina Bielak

2 miejsce: Mateusz Kantor

3 miejsce: Monika Jarosz

Laureaci trzech pierwszych miejsc otrzymali stypendia z Funduszu im. Braci Potoczków, zaś wszyscy nagrody rzeczowe ufundowane przez IPN oddział w Krakowie, Instytut Studiów Wschodnich, Miasto Nowy Sącz, Gminę Stary Sącz, Gminę Łącko.

Organizatorami konkursu byli Społeczno-Kulturalne Towarzystwo „Sądeczanin” oraz Zespół Szkół Ogólnokształcących nr 1 im. Jana Długosza w Nowym Sączu. Patronat honorowy sprawował zaś Małopolski Kurator Oświaty.

Relację z gali można było na żywo obejrzeć w naszym portalu Retransmisja już wkrótce.

(KB), fot. JB

Partnerem wydarzenia była Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa w Nowym Sączu







Dziękujemy za przesłanie błędu