Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Środa, 20 czerwca. Imieniny: Bogny, Rafaeli, Rafała
przewiń w dół
16/02/2016 - 15:00

Barbara Sławecka – przez życie w tanecznym rytmie „Sądeczoków”

Barbara Sławecka jest sądeczanką z krwi i kości. Z temperamentem, zaangażowaniem, pasją i miłością do tego, co powinno być dla nas najważniejsze: tradycji i kultury. To dzięki tym cechom Zespół Regionalny „Sądeczoki”, którego jest kierownikiem obchodził hucznie w zeszłym roku swoje 35-lecie i nadal święci triumfy na przeglądach.

Barbara Sławecka jest nauczycielem dyplomowanym – choreografem z I stopniem specjalizacji zawodowej w zakresie edukacji równoległej. Absolwentka wychowania muzycznego Wyższej Szkoły Pedagogicznej w Kielcach oraz Studium Choreograficznego (taniec ludowy) w Krakowie. Ale to nie wszystko, by sprawnie i skutecznie działać w kulturze i oświacie ukończyła studia podyplomowe z organizacji i zarządzania oświatą w nowej strukturze systemu edukacji na PWSZ w Nowym Sączu.

Od 1982 roku prowadziła w Pałacu Młodzieży zajęcia nauki gry na pianinie i rytmikę. Wtedy pod jej kierunkiem pięcio a nawet czteroletnie dzieci uczyły się śpiewu i poznawały pierwsze kroki tańców ludowych. Uczestnictwo maluchów w jej zajęciach było etapem wstępnym do udziału w zajęciach zespołu „Sądeczoki”

W latach 1993-2003 Barbara Sławecka była kierownikiem artystycznym zespołu, a od 2003 przejęła kierownictwo formalne.

Zespół ma na swoim koncie liczne występy w kraju i zagranicą między innymi: we Francji, Belgii, Niemczech, Włoszech, Bułgarii, Chorwacji, Rosji, Ukrainie, Słowacji, Czechach, Wielkiej Brytanii, Hiszpanii, Turcji, Austrii, a także liczne nagrania dla Radia i Telewizji do programów "Na polską nutę" , "Polskie ABC" , "Jaka to melodia'". W tym roku zespół „Sadeczoki” zdobył główną nagrodę podczas XXIX Międzywojewódzkiego Przeglądu Dziecięcych Zespołów Tańca Ludowego „Taneczny Krąg” w Przeworsku.

W skład zespołu wchodzi ponad 200 osób w wieku od 4 do 23 lat z Nowego Sącza i okolic. Kierownikiem kapel jest Jan Zygmunt, który odpowiada także za stronę muzyczną zespołu. W pracę z zespołem angażują się Krzysztof Repetowski (prowadzący naukę gry na klarnetach) , Andrzej Filas (uczy gry na trąbce i kontrabasie) i Joanna Bodziony (akompaniator), Małgorzata Grodzka-Kądziołka (choreograf), Marlena Bulanda (choreograf), a także Gabriela Stanny (uczy gry na skrzypcach). Najstarszą stażem osobą w zespole jest Halina Olesiak, garderobiana, która ma pod opieką 600 kostiumów, a 35 lat temu miała ich tylko 24.

"Sądeczoki" mają w swoim w repertuarze tańce Lachów Sądeckich, Górali Łąckich, a także szczyrzyckie, limanowskie, jak również poloneza, krakowiaka, tańce śląskie i kujawiaka z oberkiem.

Wszystko to funkcjonuje sprawnie i koreluje ze sobą dzięki zaangażowaniu pani Barbary.

Decyzją kapituły Barbara Sławecka nominowana została w tym roku do tytułu Sądeczanina Roku.

Oprac. ES

Fot.: sadeczanin.info

Regulamin Plebiscytu
Elektroniczny formularz zgłoszeniowy

Aby  oddać głoś SMS, należy wysłać wiadomość o treści SR.<numer kandydata> na numer 7168. Koszt wysłania SMS to 1.23 PLN brutto.

1. Ewa Bulanda – sportowiec, wychowawca młodzieży – SR.01
2. Marian Dobosz – dyrektor Szkoły Podstawowej w Piwnicznej Zdroju - Kosarzyskach, społecznik, wychowawca młodzieży – SR.02
3. Tomasz Kowal – sportowiec, społecznik, wychowawca młodzieży – SR.03
4.  Maria Kulig – prezes Stowarzyszenia na rzecz osób chorych i niepełnosprawnych „Nasz Dom” – SR.04
5.  Grzegorz Mirek – dyrektor Miejsciego Zarządu Dróg – SR.05
6.  Janina Molek – regionalny producent przetworów z fasoli, laureatka konkursów kulinarnych – SR.06
7. Antoni Marcin Pawłowski – przedsiębiorca, tłocznia soków naturalnych – SR.07
8.  Benedykt Poręba – Społecznik, radny gminny od 36 lat, założyciel i kierownik Mystkowian – SR.08
9.  Barbar Sławecka – kierownik i opiekun zespołu Sądeczoki – SR.09
10.  Maria Sosin – dyrektor Biblioteki Publicznej w Starym Sączu, społecznik – SR.10
11.  Barbara Surman – sołtys Piątkowej, społecznik, prezes Kas Wzajemnej Pomocy – SR.11
12.  Leszek Zakrzewski – prezes PTH w Nowym Sączu, społecznik, konstruktor urządzeń fiskalnych – SR.12

Jeśli zauważyłeś błąd, zaznacz fragment tekstu zawierający ten błąd.

ORGANIZATORZY


PATRON MEDIALNY


PARTNERZY


Dziękujemy za przesłanie błędu