Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Wtorek, 19 marca. Imieniny: Aleksandryny, Józefa, Nicety
31/07/2018 - 10:10

Zenon Szewczyk - język gwarowy nie zanika, język gwarowy ewoluuje

Jeśli ktoś myśli, że w dzisiejszych czasach już prawie nikt nie posługuje się gwarą, jest w wielkim błędzie.

Lachoskie Godonie to konkurs który pokazuje, jak wielkie znaczenie w dzisiejszych czasach ma gwara, nie tylko dla starszych ludzi ale również dla małych dzieci. W tym roku odbyła się kolejna edycja konkursu, organizowana przez Społeczno-Kulturalne Towarzystwo "Sądeczanin" i Stowarzyszenie Lachów Sądeckich w Podegrodziu z siedzibą w Niskowej.

Konkurs jest skierowany do mieszkańców gmin, które swym obszarem obejmują historyczne i geograficzne ziemie zamieszkałe przez Lachów Sądeckich. Piętnastu utalentowanych uczestników zaprezentowało umiejętności posługiwania się gwarą sądecką. Niezaprzeczalnie każdy z występów zachwycił zarówno jury jak i publiczność. 

Zenon Szewczyk, przewodniczący komisji konkursu Lachoskie Godonie, doktor językoznawstwa, filolog, autor m.in. „Słownika Gwary Lachów Sądeckich” jest pod wrażeniem tego, jak młodzi ludzie posługują się gwarą.

- Co roku uczestnicy prezentują coraz wyższy poziom, są świadomi gwarowych cech swojego języka i próbują te cechy zachowywać, wiernie odtwarzać mowę ojców, z czego jesteśmy bardzo zadowoleni. - dodaje Zenon Szewczyk.

Przypominamy, że konkurs rozgrywany jest w trzech kategoriach wiekowych: dziecięca - do 13 lat, młodzieżowa - od 14 do 20 lat oraz dla dorosłych - powyżej 20 lat. Wybierając laureatów konkursu jury brało pod uwagę dobór repertuaru, czystość gwary lachowskiej, bogactwo słownictwa gwarowego i ogólny wyraz artystyczny. 

Zobacz także: Kolejne "Lachoskie Godonie" za nami. Sala pełna miłośników gwary

Karolina Kosiba







Dziękujemy za przesłanie błędu