Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Piątek, 29 marca. Imieniny: Marka, Wiktoryny, Zenona
28/02/2015 - 12:00

Widmo komornika nad Brainville? Rzecznik PARP wyjaśnia

Miłosz Marczuk, rzecznik prasowy Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości, która finansuje budowę sądeckiego parku technologicznego MMC Brainville wyjaśnia jak naprawdę wygląda sytuacja w spółce Miasteczko Multimedialne, która za ponad 100 mln zł wybudowała na Zabełczu potężny gmach. Teraz o spółce dużo się mówi głównie w kontekście sporów sądowych z byłymi wykonawcami tej budowy. O sądeckiej Dolinie Krzemowej, jak lata temu zapowiadali pomysłodawcy projektu, już się nie wspomina. Czy nad inwestycją wisi widmo skandalu a nad spółką widmo bankructwa? Okazuje się, że jeśli do czerwca inwestor nie rozliczy się z unijnych dotacji może mieć ogromne problemy.
Tak naprawdę spółka Miasteczko Multimedialne miała rozliczyć się nie z jednego a z dwóch projektów: 3.1 PO IG, i 5.3 PO IG. Celem tego drugiego było stworzenie platformy firm, których działalność oparta jest na nowych technologiach. Park technologiczny dzięki niemu miał być wyposażony między innymi w profesjonalne zaplecze technologiczne.

Zacznijmy jednak od pierwszej umowy, podpisanej w ramach 3.1 PO IG. Na jakim jest ona etapie? W Nowym Sączu pojawiają się głosy, że są problemy z jej rozliczeniem i skończy się na skandalu...


Umowa o dofinansowanie z Miasteczkiem Multimedialnym zawarta została 14 października 2009 roku

Na jaką kwotę?

Kwota przyznanego dofinansowania to dokładnie 13 642 338,40 złotych. Projekt pod nazwą „Inwestycje w Multimedia jako szansa na rozwój innowacji w Polsce (Media3.0)” realizowany był w okresie do 28 lutego 2014 roku.


Czego dotyczył?


Główny celem projektu to wzrost liczby nowopowstałych firm zajmujących się rozwojem sektora multimediów w szczególności animacja i grafika 3D, internetem, e-learningiem, technologiami mobilnymi oraz telekomunikacją.

Z jakim skutkiem go zrealizowano? Rozliczony został co do grosza?

Cel główny projektu zrealizowany został w 100 procentach. W wyniku preinkubacji innowacyjnych pomysłów biznesowych Miasteczko Multimedialne Sp. z o. o. dokonała wejść kapitałowych do 14 nowopowstałych spółek.

A co z drugim, projektem, tym w ramach działania 5.3 PO IG? Kilkakrotnie przekładano termin zakończenia jego realizacji, podpisywano kolejne aneksy do umowy i przedłużano termin rozliczenia projektu... Spółka Miasteczko Multimedialne skorzystała z przydzielonych środków w wysokości ok.100 mln zł na inwestycję w Nowym Sączu. Czy prawdą jest, że do rozliczenia z tej puli zostało już tylko 20 mln złotych?

Według aktualnego brzmienia umowy, okres kwalifikowalności wydatków, a tym samym zakończenia realizacji projektu przypada na 30 czerwca tego roku. Dotychczas wypłacono beneficjentowi ok. 77 procent środków. W projekcie toczą się postępowania dotyczące zakupu wyposażenia do Parku.

Wcześniej prezes zarządu spółki przyznała, że bank nie chciał udzielić kilku milionów kredytu na zakup niezbędnego wyposażenia. Jakie konsekwencje, jakie sankcje, mogą spotkać podmiot, który z takich projektów by się ostatecznie nie wywiązał właśnie przez brak takiego rozliczenia?

Konsekwencje wobec beneficjenta z tytułu niezrealizowania w terminie projektu będzie można wyciągać dopiero, gdy nie dotrzyma terminu wynikającego z umowy.

Załóżmy pesymistycznie, że tak się by stało, czego oczywiście nikt spółce nie życzy. Co się wtedy dzieje? Jaka jest procedura?

Gdyby się tak stało, PARP przysługuje uprawnienie do wypowiedzenia umowy i żądania zwrotu dotychczas wypłaconych środków, czyli wezwanie do zwrotu.

A jeśli spółka, z powodu, na przykład trudnej sytuacji finansowej nie będzie mogła oddać pieniędzy? Do obiektu wejdzie wtedy komornik?

Jeśli zwrot nie nastąpi w terminie 14 dni od otrzymania wezwania, PARP wydaje decyzję administracyjną nakazująca zwrot dotychczas wypłaconych środków. W razie niedokonania zwrotu przez beneficjenta, następuje skierowanie sprawy do przymusowego odzyskania środków na podstawie przepisów o egzekucji w administracji

Rzecznika PARP pytał Bogumił Storch
Fot: BOS
 






Dziękujemy za przesłanie błędu