Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Piątek, 29 marca. Imieniny: Marka, Wiktoryny, Zenona
02/05/2017 - 13:35

Tylko dopłaty do gazu mogą zabić smog

O smogu, jakości wód, gminnych inwestycjach i wpływie tego wszystkiego na jakości życia mieszkańców rozmawiamy z wójtem gminy Łososina Dolna, Stanisławem Golonką.

Wójt Jan Golonka
Nie zdecydował się Pan na wejście gminy do programu wymiany pieców węglowych na nowsze, bo nie wierzy pan, by było to optymalne rozwiązanie dla mieszkańców Łososiny? 

- Wymiana pieców węglowych nie rozwiąże kwestii ochrony środowiska. Każdy - i to jest całkowicie zrozumiałe - będzie kupował jak najtańszy opał. Prawdziwym problemem jest więc jakość tego, co spalamy - póki na rynku można kupować węglowy muł, miał, czy węgiel niskiej jakości, niewiele się zmieni. 

Co zatem powinniśmy robić? Jedyną nadzieją na czyste powietrze jest gaz? 
- A konkretnie dopłaty do rachunków za gaz dla gospodarstw indywidualnych. Jeśli właścicielom domów bardziej opłacać się będzie opalanie gazem dzięki dopłatom, to na pewno nie paliliby węglem kiepskiej jakości a tym bardziej odpadami.  

Ceny gazu zatwierdza urząd regulacji cen, nie ma więc obaw, że z jakichś powodów lub w jakimś regionie ceny byłyby sztucznie zawyżane, jak dzieje się w przypadku innych paliw. Wtedy miałyby też sens dopłaty do wymiany pieców na gazowe, ale z jednoczesną likwidacją pieców węglowych. Automatycznie ludzie przerzucają sie na palenie gazem, bo mają pewność stabilnych i niskich cen.  

Gmina Łososina Dolna jest w całości podłączona do gazu, ale jedynie 10 procent osób używa go do ogrzewania. Dlaczego? Po prostu - ogrzewanie gazem jest droższe niż ogrzewanie węglem lub drewnem. 

Warto też pamiętać, że Unia Europejska wdraża stale nowe wskaźniki maksymalne dla emisji substancji szkodliwych przez samochody, tym samym mobilizuje przemysł samochodowy do spełniania normy Euro 6.  

Odpady, a właściwie poziom ich segregowania to kolejne wyzwanie dla samorządu. Unijne normy są wyśrubowane... 
- Do 2020 roku Polska musi osiągnąć 50-procentowy poziom recyklingu. Do 2030 roku poziom odpadów segregowanych wynieść już ma 60 procent. Wiele robimy, by segregować więcej odpadów, w naszej gminie. Dzięki zdyscyplinowaniu naszych mieszkańców segregacja jest już na poziomie 40 procent.  

Według słów Wiceministra Ochrony Środowiska, w Polsce obecnie segregowanych jest 26 procent odpadów, więc obawiam się, że nie ma praktycznie szans, by Polska osiągnęła poziom 50 procent w trzy lata. Natomiast w gminie spokojnie jesteśmy w stanie taki poziom uzyskać.  

Na szczęście znacznie lepiej  dzieje się z jakością wód w Jeziorze Rożnowskim.  

- Tak, jakość wód poprawiła się w sposób zdecydowany. Duża w tym zasługa samorządów, które wybudowały w ostatnich latach szereg oczyszczalni ścieków. Potwierdził to niedawno dyrektor Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska. Jezioro Rożnowskie co roku przyciąga coraz więcej gości.  

Woda jest tu dobrej jakości, zapraszamy więc wszystkich nad nasze jezioro a przede wszystkim zapraszamy miłośników aktywnego wypoczynku, których z pewnością zainteresują sporty wodne (żeglarstwo, kajakarstwo, rowery wodne) jak również wędkarstwo, turystyka piesza i rowerowa wokół jeziora. Już dziś zapraszam na otwarcie Małopolskiego Sezonu Motorowodnego 2017 oraz Zawody Motorowodne, które odbędą się w sobotę 6 maja w Tęgoborzy. Natomiast 7 maja w niedzielę tradycyjne już Święto Kwitnących Sadów, podczas koncertu na lotnisku w Łososinie Dolnej, gwiazdą wieczoru będzie Sylwia Grzeszczak. Wystąpi także zespół Lachersi. 

łososina lotnisko

- Jakość życia nie sprowadza się jednak tylko do czystości powietrza, wody i odpadów. To również dostępne na miejscu miejsca pracy, jakość dróg, inwestycje czy poziom nauczania w szkole. Jak pod tym względem żyje się mieszkańcom gminy Łososina? 
- Zdecydowanie lepiej. Z roku na rok podnosi się jakość i standard życia blisko 11 tys. mieszkańców 19 miejscowości na terenie gminy. To czas szczególnie dynamicznych zmian pod względem inwestycji. Te dobre warunki zależą w dużej mierze od przedsięwzięć związanych z infrastrukturą komunalną, dlatego też przywiązujemy tak olbrzymią wagę do infrastruktury drogowej, a także w ostatnich latach do zaopatrzenia gospodarstw w wodę. 

Budowa i dalsza rozbudowa sieci wodociągowej to nasze oczko w głowie. Cała sieć liczy już 120 kilometrów, podłączonych jest 1140 gospodarstw. Całkowite nakłady przekroczyły dotąd 20 mln zł, a tylko w 2016 r. wyniosły ponad 2 mln 214 tys. zł, za które do sieci podłączyliśmy 200 gospodarstw.

Wiemy, że chcąc się rozwijać, musimy stale inwestować. Dlatego w tym roku planujemy dalsze działania mające na celu poprawę właśnie infrastruktury wodociągowej, drogowej oraz stanu naturalnego środowiska.  

Jak wybierane są miejsca, gdzie gmina inwestuje? 
 Mamy aktualny Miejscowy Plan Zagospodarowania Przestrzennego gminy w którym określono tereny inwestycyjne. Jednak powodzenie w realizacji wszystkich przedsięwzięć możliwe będzie tylko dzięki zaangażowaniu i pracy wielu osób, dlatego tak ważne są dla nas opinie mieszkańców. Organizujemy zebrania wiejskie we wszystkich sołectwach i przedstawiamy lokalnej społeczności dokładne sprawozdania z wykonanych dotychczas prac, jak również plany działań na ten rok (...)
​tek ([email protected])

Sądeczanin miesięcznikTekst pochodzi z miesięcznika "Sadeczanin".
Pełna treść rozmowy z Janem Golonką, wójtem gminy Łososina Dolna, w kwietniowym numerze "Sądeczanina".







Dziękujemy za przesłanie błędu