Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Piątek, 19 kwietnia. Imieniny: Alfa, Leonii, Tytusa
28/09/2018 - 12:25

Studiowanie „w chmurze”? 10 powodów, by wybrać tę formę studiów

Czym jest Cloud Academy, jakie daje możliwości, czy się sprawdza, kto z takiej oferty może skorzystać? O studiowaniu w chmurze rozmawiamy z obecnym rektorem uczelni dr Dariuszem Woźniakiem, z twórcą WSB – NLU dr Krzysztofem Pawłowskim (obecnie prezydentem uczelni) oraz ze studentami WSB-NLU.


Panie rektorze, skąd pomysł na Cloud Academy?

dr Dariusz Woźniak: - WSB-NLU, jako jedna z najbardziej zinformatyzowanych uczelni w Polsce, już kilka lat temu, przewidując zmiany w szkolnictwie wyższym, wdrożyła u siebie zintegrowany i kompleksowy system informatyczny - Cloud Academy. Nasza uczelnia wyznaczyła tym samym zupełnie nowe standardy w zakresie informatycznej obsługi uczelni wyższej, w zakresie innowacyjnego kształcenia zdalnego. Skąd pomysł? Każdy z nas w swoim życiu zetknął się z e-learningiem. Całkiem fajny system, tylko brakuje bezpośredniej interakcji pomiędzy uczestnikami zajęć prowadzonych online a wykładowcą.

Czym więc jest CloudA?
- CloudA to nowoczesny, zintegrowany system służący zarówno kompleksowemu zarządzaniu uczelnią, jak i realizacji edukacji online w całkowicie interaktywnej formie, co zdecydowanie wyróżnia go spośród innych oferowanych na krajowym rynku narzędzi kształcenia na odległość.

Obecnie kilka uczelni w Polsce posiada narzędzia e-learningowe wykorzystujące transmisję dźwięku i obrazu, jednak ich funkcjonalność jest ograniczona jedynie do samego przekazu wideo – nasz system oferuje pełną interakcję, w tym przekaz wideo, widok pulpitu wykładowcy, bieżącą komunikację głosową oraz chat

Do kogo zatem skierowana jest propozycja studiowania w chmurze?
Każdy może z takiej formy studiowania skorzystać. CloudA daje całkiem nowe możliwości kształcenia również dla mniej mobilnych studentów: osób z niepełnosprawnością ruchową czy młodych rodziców mających ograniczone możliwości kształcenia ze względu na swoje pociechy i konieczność „bycia” w domu. System stanowi również wartościowe narzędzie umożliwiające realizację kształcenia osobom nawet z drugiego końca świata! To naprawdę rewolucja w edukacji !

Jakie są zalety systemu CloudA ?
- Najciekawsze jest prowadzenie zajęć online. I to nie tylko wykładów, ale również ćwiczeń czy seminariów. Każdy student po zgłoszeniu się do odpowiedzi za pomocą „wirtualnej łapki” ma możliwość zadania pytania lub dowolnej wypowiedzi. Ale to działa w dwie strony – dzięki możliwości stałego kontaktu głosowego przez całe zajęcia żaden student się „nie ukryje” podczas zajęć, mimo że będzie w nich uczestniczył siedząc przykładowo na plaży” – dodaje z uśmiechem.

Redakcja: Czy do korzystania z CloudA potrzebujemy specjalnego kursu i wypasionego komputera?

Rektor Woźniak:  Dużą zaletą systemu jest sposób jego zaprojektowania. System CloudA został oparty na Material Design - najnowszym frameworku firmy Google, dzięki czemu jego obsługa jest wręcz intuicyjna. Do tego system został zaprojektowany tak, aby korzystanie z niego nie wymagało instalacji żadnego dodatkowego oprogramowania – w efekcie do jego obsługi wystarczy przeglądarka internetowa i dowolne urządzenie typu smart z dostępem do Internetu.

Jakie kierunki dostępne są w chmurze? Czy zarządzanie i psychologia? W jakim języku wykłady?
- WSB-NLU prowadzi zajęcia za pomocą systemu CloudA na wszystkich 3 kierunkach tj. zarządzaniu, psychologii i informatyce. Wykłady odbywają się w języku polskim

i angielskim  na studiach stacjonarnych oraz języku polskim na studiach niestacjonarnych.

Warto podkreślić, że dzięki pełnej interakcji uczestników z prowadzącym oraz możliwości wzajemnego udostępniania pulpitu, poprzez system CloudA możemy prowadzić nie tylko wykłady ale również ćwiczenia i różnego typu warsztaty.

Czy można dołączyć do grupy w czasie roku akademickiego i nadrobić zaległy materiał, wykorzystując materiały dostępne w wersji offline?
- Standardowo WSB-NLU przeprowadza rekrutację dwa razy w roku: w naborze jesiennym (głównym) oraz w naborze wiosennym (uzupełniającym). Zdarzają się jednak kandydaci, którzy z różnych przyczyn decydują się dołączyć w trakcie trwania danego semestru. Mogą to zrobić pod warunkiem nadrobienia zaległości z dotychczasowych zajęć, w czym nieocenioną pomocą staje się system CloudA dzięki zarchiwizowanym nagraniom z zajęć. Jest to również duże wsparcie dla studentów w momencie przygotowywania się do egzaminu czy też opracowywania pracy dyplomowej.

Czy wszystkie sprawy związane z rekrutacją, wyborem kierunku załatwimy w chmurze?
- Technicznie jest to, oczywiście, możliwe. Obecnie cały pierwszy etap rejestracji kandydatów na studia, w tym wybór kierunku, formy zajęć czy też wygenerowanie formularzy rekrutacyjnych, odbywa się w całości poprzez system CloudA. Istnieją jednak pewne wymogi ministerialne, w tym rozporządzenie Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego w sprawie dokumentacji przebiegu studiów, które obligują kandydatów do dostarczenia do uczelni kilku dokumentów w formie papierowej.

W jaki sposób system CloudA wychodzi naprzeciw założeniom ustawy 2.0 i pozwala na jej maksymalnie efektywne wdrożenie przez uczelnie?
- Ustawa 2.0 zakłada m.in. szereg udogodnień dla studentów, szczególnie w aspekcie organizacji studiów. Wprowadzony przez WSB-NLU system Cloud Academy zdecydowanie wyprzedził rozwiązania MNiSW i jest ogromnym wsparciem organizacyjnym dla studentów, w szczególności tych, którzy pracują, opiekują się osobami zależnymi lub są osobami z niepełnosprawnościami ruchowymi. Ponadto nasi studenci oszczędzają ogromną ilość czasu potrzebnego na dojazd do uczelni na zajęcia i załatwianie wszystkich spraw formalnych, gdyż dzięki CloudA mogą praktycznie wszystko robić zdalnie. I to za pomocą dowolnego urządzenia mobilnego. 

A tak swoje doświadczenia ze studiowania w chmurze opisuje jeden z absolwentów Zarządzania, któremu system umożliwił pogodzenie studiów z opieką nad swoją roczną córką Hanią:

Jestem z natury sceptyczny, jeżeli chodzi o takie „nowinki” edukacyjne, tym bardziej że na wcześniejszych etapach edukacji zetknąłem się kilkukrotnie z różnym formami kształcenia na odległość , które skutecznie zniechęciły mnie do tej idei. Dlatego również do CloudA podszedłem z dużą rezerwą. I muszę szczerze przyznać, że moje obawy okazały się na szczęście bezpodstawne.

CloudA to coś zupełnie nowego – robiłem ćwiczenia z rachunkowości wspólnie z innymi osobami z grupy, nie tracąc czasu na dojazd lecz siedząc w domu z córką na kolanach. Bajer. Po jakimś czasie nawet moja żona przyłączyła się do śledzenia zajęć, zatem studiowaliśmy w zasadzie rodzinnie. Do tego nie musiałem przesyłać papierowo praktycznie żadnych dokumentów, system robił za mnie dosłownie wszystko. Wiele osób zapewne zada sobie pytanie, ile w takim systemie można się realnie nauczyć. To zależy od indywidualnych chęci, a nie od systemu studiowania – moja praca dyplomowa była jedną z najlepszych.

Obecna studentka Psychologii również docenia studiowanie w chmurze:

Do tej pory nigdy nie zdarzyło mi się uczestniczyć w wykładzie jadąc w pociągu, a dzięki CloudA już kilkukrotnie tak się stało – wystarczyły słuchawki i smartfon. I wcale nie siedziałam cicho jak przysłowiowa "mysz pod miotłą” – z natury jestem ciekawska, więc męczyłam wykładowcę pytaniami, które zapewne słyszał cały przedział” – dodaje z uśmiechem. 

„Poza tym CloudA jest naprawdę łatwa i kompleksowa w obsłudze – w dowolnym momencie mogę sprawdzić każdą interesującą mnie informację dotyczącą moich studiów i załatwić dosłownie wszystko, począwszy od sprawdzenia oceny za kolokwium, poprzez zrobienie ćwiczeń i przesłanie ich do wykładowcy, a skończywszy na złożeniu podania do dziekanatu. Mogę również w dowolnym momencie jeszcze raz obejrzeć dowolne zajęcia objęte moim planem studiów, bo wszystkie są na bieżąco dostępne w wersji offline.

- Kilka lat temu władze uczelni wzięły sobie głęboko do serca słynne powiedzenie J.W. von Goethego „kto nie idzie do przodu, ten się cofa” – wspomina twórca i długoletni rektor uczelni a obecnie prezydent WSB-NLU dr Krzysztof Pawłowski -  Cloud Academy jest tego wymiernym efektem. Programiści WSB-NLU przez ponad 3 lata pracowali nad udoskonaleniem tej platformy. Jesteśmy z niej naprawdę dumni.

Akcja partnerska







Dziękujemy za przesłanie błędu