Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Poniedziałek, 12 listopada. Imieniny: Konrada, Renaty, Witolda
06/08/2015 - 13:57

O Ołtarzu Papieskim z ks. Marcinem Kokoszką

W Starym Sączu znajduje się jedyny w Polsce Ołtarz Papieski, nie rozebrany po wizycie Ojca Świętego. O wyjątkowości tego miejsca rozmawiamy z ks. Marcinem Kokoszką- dyrektorem Diecezjalnego Centrum Pielgrzymowania im. św. Jana Pawła II.
Od wizyty Jana Pawła II w Starym Sączu minęło 16 lat, jak ksiądz ocenia ruch pielgrzymkowy do Ołtarza Papieskiego w Starym Sączu? Czy jest on większy czy mniejszy niż w poprzednich latach?

Ks. Marcin Kokoszka:

- Od pamiętnej wizyty Jana Pawła II do 2005 roku ruch pielgrzymkowy przy Ołtarzu Papieskim rósł. W późniejszych latach zainteresowanie zwiedzaniem tego miejsca nieznacznie zmalało, jednakże od 2011 roku Ołtarz znowu zaczął zyskiwać na popularności. Od tego czasu do dnia dzisiejszego liczba pielgrzymów stale wzrasta. Pielgrzymi odwiedzają to miejsce, ze względu na jego unikatowość, wynikającą z tego, iż Ołtarz Papieski w Starym Sączu jako jedyny nie został rozebrany po wizycie Jana Pawła II.

Jakie inwestycje planowane są przez Centrum Pielgrzymowania?

- Jedną z planowanych inwestycji jest założenie na polach przy Ołtarzu Papieskim Ogrodów Św. Kingi. Inne to drobne inwestycje, między innymi w wyposażenie Domu Pielgrzyma mające na celu podniesienie standardu w Opoce oraz komfortu pobytu dla gości.

Obejmując funkcję dyrektora Centrum Pielgrzymowania w 2013 roku, w rozmowie z „Grodem św. Kingi”, powiedział ksiądz, że jako zadanie do zrealizowania stawia sobie stworzenie wokół Centrum miejsca dla rodzin. Czy i w jaki sposób udało się to zrealizować?

- Owszem, postawione sobie zadanie stworzenia wokół Centrum miejsca dla rodzin zostało zrealizowane. W Centrum organizowane są rekolekcje dla rodzin oraz Strefa Chwały. Istnieje także możliwość wynajęcia w Domu Pielgrzyma sali czy też grilla na wszelkiego rodzaju spotkania i imprezy rodzinne.

Jak ksiądz zachęciłby pielgrzymów do przybycia na starosądeckie błonia?

- Największą zachętą dla pielgrzymów jest fakt istnienia Ołtarza Papieskiego. Jest to jedyny w Polsce ołtarz, który pozostał nienaruszony na swoim pierwotnym miejscu po wizycie Jana Pawła II. Pod Ołtarzem, w miejscu, gdzie była wówczas zakrystia dla biskupów w chwili obecnej znajduje się Muzeum Jana Pawła II. Jest ono ogólno dostępne dla wszystkich przybywających na błonia codziennie od rana do wieczora. Dużą zachętą jest również możliwość skorzystania z usług Domu Pielgrzyma OPOKA. Serdecznie zapraszamy wszystkich pielgrzymów oraz turystów do skorzystania z oferty naszego ośrodka. Do dyspozycji posiadamy miejsca noclegowe, jadalnie oraz grill. Istnieje również możliwość skorzystania z programów animacji dla dzieci i nie tylko.

Dziękuję za rozmowę.
Rozmawiała Paulina Fabiś- Rychel

fot. J.R., własne
 
Jeśli zauważyłeś błąd, zaznacz fragment tekstu zawierający ten błąd.Dziękujemy za przesłanie błędu

Motoryzacja Jesienią 2018 Partnerzy