Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Poniedziałek, 17 grudnia. Imieniny: Jolanty, Łukasza, Olimpii
01/10/2017 - 13:05

Elżbieta Fryźlewicz-Chrapasińska: pacjenci z Nowego Sącza są w dobrej sytuacji

Od niedzieli 1 października weszła w życie nowa struktura sieci szpitali. Zmiany powinny sprawić, że łatwiejszy będzie dostęp pacjentów do leczenia specjalistycznego w szpitalach. 30 września zmieniła się też lista placówek świadczących nocną i świąteczną pomoc medyczną. Z czym się to dla nas wiąże, mówi dla serwisu "Sądeczanin" Elżbieta Fryźlewicz-Chrapasińska, dyrektor Małopolskiego Oddziału Wojewódzkiego NFZ w Krakowie.


- Organizacja świadczeń nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej od 1 października nie zmienia się. Nadal jest to doraźna pomoc, która jest przedłużeniem opieki, jaką pacjent ma zapewnioną w ciągu dnia w ramach poradni POZ- wyjaśnia dyrektor Elżbieta Fryźlewicz-Chrapasińska. - W razie nagłego zachorowania lub nagłego pogorszenia stanu zdrowia pacjent może udać się po pomoc do dowolnego punktu nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej, niezależnie od tego, gdzie mieszka, i do którego lekarza, czy pielęgniarki podstawowej opieki zdrowotnej złożył swoją deklarację - 

- Przypominam, że z pomocy lekarza i pielęgniarki w nocy, w dni wolne i w święta można skorzystać w razie nagłego zachorowania, nagłego pogorszenia stanu zdrowia, gdy nie ma objawów sugerujących bezpośrednie zagrożenie życia lub istotny uszczerbek zdrowia, a zastosowane środki domowe lub leki dostępne bez recepty nie przyniosły spodziewanej poprawy lub gdy zachodzi obawa, że oczekiwanie na otwarcie przychodni może znacząco niekorzystnie wpłynąć na stan zdrowia.

Lekarz również w domu pacjenta lub na telefon

Dyżurujący lekarz udziela porad w warunkach ambulatoryjnych, w domu pacjenta (w przypadkach medycznie uzasadnionych) lub telefonicznie. Warto również pamiętać, że w dni ustawowo wolne od pracy, po godzinie 18 pacjentom przysługują także zabiegi pielęgniarskie w ramach porady udzielonej przez lekarza POZ oraz zabiegi wynikające z ciągłości leczenia. Zabiegi te mogą być wykonywane przez pielęgniarkę w gabinecie zabiegowym lub w domu pacjenta.

Zobacz też: 11 godzin w kolejce do SOR? Dyrektor szpitala wyjaśnia

- Pacjenci z Nowego Sącza są w tej dobrej sytuacji, że w ich przypadku nie zmienia się miejsce, gdzie znajdą nocną i świąteczną opiekę zdrowotną - dodaje Elżbieta Fryźlewicz-Chrapasińska, dyrektor Małopolskiego Oddziału Wojewódzkiego NFZ w Krakowie. - Nadal będzie ją realizował Szpital Specjalistyczny im. Jędrzeja Śniadeckiego, tak jak od wielu lat. Jestem więc pewna, że pacjenci, jeśli będzie taka konieczność, znajdą się w dobrych rękach.

Po spotkaniu z pacjentami, które odbyło się w ramach kampanii informacyjnej na temat sieci szpitali, w trakcie której organizowaliśmy w małopolskich szpitalach stoiska informacyjne, wiem też, że nowosądeczanie nie obawiają się wejścia nowych przepisów. Z pewnością ma na to wpływ fakt, że tak blisko mają szpital, który został zakwalifikowany do sieci. (kt) Fot. NFZ

Jeśli zauważyłeś błąd, zaznacz fragment tekstu zawierający ten błąd.
Jarosław Wasiluk, komendant Straży Miejskiej w Nowym Sączu mówi o swych zamierzeniach. Będą drony i ekopatrole


Dziękujemy za przesłanie błędu