Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Niedziela, 24 czerwca. Imieniny: Danuty, Jana, Janiny
przewiń w dół
08/08/2017 - 09:15

Do kogo Ludomir Handzel zaleca się w sądeckiej polityce?

Puściliśmy w ruch wyborczą machinę za sprawą naszej redakcyjnej sondy, w której zapytaliśmy sądeczan, kogo widzieliby na fotelu prezydenta miasta. Wygrał Ludomir Handzel. Temat podchwyciły lokalne media. W jednej z telewizji kablowych zapytano Handzla co zrobi, jeśli padnie propozycja, żeby wystartował z listy PiS. A on na to: „Dlaczego nie? Co na to główny rozgrywający w lokalnych strukturach partii Jarosława Kaczyńskiego?

Z Wiesławem Janczykiem, limanowskim posłem i wiceministrem finansów w rządzie Beaty Szydło rozmawia Agnieszka Michalik.

Co pan powie panie ministrze na te deklaracje Ludomira Handzla, który gotów jest startować do fotela prezydenta miasta z listy Prawa i Sprawiedliwości. Deklaracje ładnie opakowane, bo powiedział, że jeżeli ktoś zaproponuje rozwojowy, inwestycyjny program, który sprawi, że Nowy Sącz będzie przyciągał ludzi, a nie odpychał, to nie będzie się wahał.

Zaloty w polityce nie są czymś nagannym

Myśli pan, że to zaloty? Tylko, że Ludomir Handzel nie jest stały w uczuciach. Zalecał się też do Platformy Obywatelskiej, która poparła go, jako kontrkandydata Ryszarda Nowaka, a jeszcze wcześniej miał romans z AWS. Był w rządzie Jerzego Buzka szefem gabinetu politycznego ministra skarbu.

Nie kojarzyłem pana Handzla tym nurtem. Nie przypominam go sobie również z jakiegoś współdziałania w ciągu całego okresu życia naszej partii. Takie sformułowanie to dla manie duże zaskoczenie.

Polityczne wybory Handzla chyba dowodzą, że stawia na formacje polityczne, które akurat są na topie.

Jeśli popatrzyć na to głębiej, to na pewno szyld Prawa i Sprawiedliwości jest znakiem niosącym w naszym  mieście. To dziś najlepszy brand.  Po dwóch latach sprawowania władzy to ciągle dobry partyjny szyld i staramy się tego nie zepsuć.

Jest pan dziś w lokalnych strukturach PiS głównym rozgrywającym. Co by pan odpowiedział Ludomirowi Handzlowi, gdyby do pana przyszedł i powiedział, że chce wstąpić do partii?

To, czy wyobrażam sobie z kimś współpracę zależy od tego, jaki ma dorobek społeczny i jak zachowywał się w relacjach międzyludzkich. To dla mnie ważne, czy ktoś, kto pełnił funkcje zawodowe czy społeczne, szanował ludzi i czy był porządny. Stanowi to dla mnie surowe kryterium.

cA w pana ocenie Handzel to porządny człowiek? 

No cóż, pojawiające się o nim informacje podczas samorządowej kampanii świadczyły o tym, że był osobą raczej asertywną i surową.

Asertywny, surowy… chce pan powiedzieć, że dla takich ludzi nie ma miejsca w szeregach Prawa i Sprawiedliwości?

Ja uważam, że kiedy dzieli się pieniądze podatników, czyli pieniądze społeczne, musimy robić wszystko, żeby państwo nie było dla swoich obywateli chłodne.

A Ludomir Handzel jest chłodny?

Państwo powinno obywateli cementować i dawać im poczucie bezpieczeństwa. Musi też manifestować troskę o ich los i o ich byt.

Nie trudno się domyślić, że ten pana wywód na temat troski państwa o obywateli należy łączyć z wypowiedzią Handzla z 2012 roku, kiedy w jednym z wywiadów dawał rady tym, którzy w Nowym Sączu skarżyli się na warunki zatrudnienia. Wysyłał ich do Irlandii. W tym się przejawia ta jego twardość i asertywność?

Nie tylko w tym.

A w czym jeszcze?

Naprawdę nie chcę być rozliczany za opinie na temat wszystkich kandydatów na prezydenta Nowego Sącza. Zawsze koncentrowałem się na pozytywnej kampanii i nie zamierzam od tego odstąpić. Jeżeli podejmiemy decyzję dotycząca tego, kto będzie naszym kandydatem w wyborach na prezydenta miasta, będą mówił o tym pozytywnie.  Chciałbym, żeby Prawo i Sprawiedliwość miało najsilniejszego kandydata, który wygra  wybory w Nowym Sączu.  

Rysuje się już jakaś wstępna lista kandydatów? W partyjnych kuluarach padają jakieś konkretne nazwiska?

Mamy już pełnomocnika wojewódzkiego. To Jarosław Szlachetka, który mnie wspiera i prowadzi analizy w uzgodnieniu z władzami partii.  Systematyzujemy atuty, które trzeba mieć, żeby być kandydatem PiS.

Systematyzujecie atuty… Czy prezydent Ryszard Nowak będzie na tej liście?

Moim zdaniem prezydent Nowak jest na tej liście.

A oprócz Ryszarda Nowaka, ktoś jeszcze?

Naprawdę, za wcześnie żeby mówić o wyborach samorządowych. Nic więcej już pani ze mnie nie wyciągnie.

Rozmawiała Agnieszka Michalik. fot. A.M

Czytaj też 

 Kogo złowił Handzel w wyborcze sieci

Zaszkodził mu romans z PO? Handzel stracił posadę prezesa w ministerialnej spółce

Kogo złowił Handzel w wyborcze sieci

Jeśli zauważyłeś błąd, zaznacz fragment tekstu zawierający ten błąd.Dziękujemy za przesłanie błędu

Najczęściej Czytane ________________________________________________________________________________________________________________________________________________