Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Sobota, 20 kwietnia. Imieniny: Agnieszki, Amalii, Czecha
31/07/2015 - 13:30

Agata Stolarska: Stop rakowi szyjki macicy!

Coraz większą popularnością cieszą się szczepienia przeciwko wirusowi HPV (wirusowi brodawczaka ludzkiego) minimalizujące ryzyko zapadnięcia na raka szyjki macicy. O tym rodzaju nowotworu narządów rodnych kobiety i o tym, kto powinien zdecydować się na takie szczepienie rozmawiamy z Agatą Stolarską, lekarzem ginekologiem-położnikiem ze Szpitala im. J. Śniadeckiego w Nowym Sączu.
Komu ta szczepionka jest zalecana?

- Dziewczynkom w wieku od około 10 do 15 lat oraz młodym kobietom w wieku od 16 do 26 lat. Jeśli pacjentka jest zdrowa, jeśli nie występują u niej przeciwwskazania do wzięcia szczepionki, jeśli nie cierpi ona na chorobę przewlekłą, to może być ona zaszczepiona przeciwko wirusowi HPV (wirusowi brodawczaka ludzkiego). Szczepienie to chroni przed rakiem szyjki macicy, a także przed powstawaniem kłykcin kończystych (brodawek na narządach płciowych).

Takie szczepienia wykonuje od kilku tygodni nieodpłatnie Szpital Specjalistyczny im. J. Śniadeckiego w Nowym Sączu. Placówka otrzymała na tę akcję dotację z tzw. funduszy norweskich.

- Tak jest w istocie. Darmowe szczepienia prowadzimy od początku lipca br.

Jest to jednorazowe szczepienie?

- Podajemy dwie dawki szczepionki, w odstępie miesiąca. Te dwie dawki w pełni zabezpieczają pacjentkę przed tymi typami wirusa, na które szczepionka została wyprodukowana.

Zanim pacjentka przyjmie szczepionkę przechodzi wcześniej badanie lekarskie?

- Naturalnie. Każda dziewczynka, czy młoda kobieta, która chce się zaszczepić przeciw wirusowi HPV jest przeze mnie wcześniej konsultowana.

Ile pacjentek może skorzystać z darmowych badań?

- Tysiąc pięćset.

Jakie jest zainteresowanie tą akcją?

- Po liczbie pacjentek, jakie zgłaszają się do nas widać, że zainteresowanie darmowymi szczepieniami jest bardzo duże. Do tej pory pierwszą dawkę szczepionki przyjęło ponad czterysta pacjentek.

HPV – co to jest za wirus i co on wywołuje?

- Onkogenne typy tego wirusa (ma on kilkadziesiąt typów) wywołują raka szyjki macicy. Jest on jednym z głównych czynników raka. Wirus HPV przyczynia się do powstawania raka szyjki macicy u kobiet, ale także odpowiada za inne choroby wirusowe układu rozrodczego, jak chociażby kłykciny kończyste. Szczepionka, na którą zdecydowało się już ponad 400 pacjentek działa także na wspomniane wyżej choroby.

Co daje takie szczepienie?

- Daje przede wszystkim zabezpieczenie na przyszłość. Ta szczepionka minimalizuje ryzyko zapadnięcia na raka szyjki macicy. To ważne, że rodzic podejmuje działania, by chronić swoje dziecko przed tym nowotworem.

Rak szyjki macicy jest jednym z nowotworów narządów rodnych, na który zapadają kobiety. Jest on diagnozowany u dużej liczby pan?

- Palmę pierwszeństwa wiedzie rak piersi. Rak szyjki macicy jest, niestety, jednym z najczęściej diagnozowanych nowotworów u kobiet.
Dlatego warto zdecydować się na takie szczepienie.

Jakie są szanse wyleczenia raka szyjki macicy?

- Jeśli nowotwór jest dość wcześnie wykryty, istnieje duża szansa na wyleczenie.

Jakie symptomy powinny pacjentkę zaniepokoić?

- Trudno jest odpowiedzieć na takie pytanie, bo rak szyjki macicy może nie dawać żadnych niepokojących objawów, a po specjalistycznych badaniach okazuje się, że choroba znajduje się już w zaawansowanym stadium. Powodem do niepokojów powinny być występujące u pacjentki plamienia między miesiączkami, bóle w podbrzuszu. Nie lekceważmy tych symptomów. Skonsultujmy się z lekarzem.

Jak chronić się przed ewentualnym zapadnięciem na raka szyjki macicy?

- Najlepszą profilaktyką jest badanie cytologiczne. Kobiety powinny sobie robić je kontrolnie co roku.

Dziękuję za rozmowę

Iga Michalec
Fot. (MIGA)









Dziękujemy za przesłanie błędu