Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Środa, 20 czerwca. Imieniny: Bogny, Rafaeli, Rafała
przewiń w dół
22/11/2016 - 11:00

Brak krytyki często prowadzi do samozadowolenia

Docenia swoich oponentów i nie boi się konstruktywnej krytyki. Jak mówi, jej brak prowadzi do samozadowolenia, a to jego zdaniem zwykle kończy się źle. Wójt Korzennej Leszek Skowron podsumowuje samorządowy półmetek.


Najważniejsza inwestycja, jaką udało się Panu zrealizować od wyborów w 2014 roku (ewentualnie kontynuacja inwestycji sprzed wyborów)...
 
Konsekwentnie kontynuowaliśmy budowę oraz remonty dróg gminnych. Wieloletnie zaniedbania powodują, że pracy jest wciąż dużo i drogowe inwestycje w kolejnych latach mają priorytetowy charakter. Takie podejście daje widoczne efekty. Infrastruktura drogowa na pewno jest teraz znacznie lepsza niż kilkanaście lat wstecz. Podobna motywacja leży u podstaw rozbudowy sieci wodociągowej i kanalizacyjnej. Deficyt wody w niektórych częściach gminy jest mocno odczuwalny, a sieć kanalizacyjna to poprawa komfortu życia mieszkańców. Inwestowaliśmy także w modernizację oddziałów przedszkolnych (ponad 1 mln zł), tak, by opieka nad najmłodszymi odbywała się w jak najlepszych warunkach.
 
Największe wyzwanie, z jakim musi się pan w najbliższym czasie zmierzyć w gminie?
 
Przed nami program rewitalizacji, który będzie największym zadaniem w najbliższym czasie. Plany mamy bardzo ambitne, ale nie wszystko zależy od nas. O ile nasze propozycje zostaną zaakceptowane, to gmina postawi kolejny krok na drodze modernizacji. Chcemy między innymi wybudować halę sportową wraz z basenem do nauki pływania, uruchomić szlak turystyczny, który zakłada nie tylko powstanie tras rowerowych, ale także budowę kąpieliska w Wojnarowej. Marzy nam się także renowacja zabytkowego dworu w Lipnicy Wielkiej. Rewitalizacja dworu w Korzennej dała naprawdę dobre efekty i na to liczymy także w przypadku Lipnicy Wielkiej. Te zadania wymagać będą dużego zaangażowania i sporych wydatków. Liczymy, że zamiar uda się doprowadzić do końca. 

Długi. Ile wynosi zadłużenie gminy (jaki proc. w stosunku do budżetu)? W jaki sposób można rozwiązać ten problem?
 
Finanse gminy trzymane są od lat w ryzach. Mimo dużych nakładów inwestycyjnych udało się utrzymać minimalne zadłużenie  na poziomie 4,78 proc. w stosunku do dochodów, dalekie od obowiązującego maksimum. Zawdzięczamy to dużej skuteczności w pozyskiwaniu pieniędzy spoza budżetu. Jesteśmy w grupie gmin mających najniższe zadłużenie.
 
Samorządowi/polityczni oponenci (czy takowi istnieją). Jak przebiega Pańska współpraca z radą gminy/miasta?
 
Współpraca z Radą Gminy układa się bardzo dobrze. Mimo że radni zabiegają o inwestycje na terenie „swoich” sołectw, to jednak doskonale rozumieją, że trzeba uwzględniać potrzeby wszystkich, a wszystkiego jednocześnie zrobić się nie da. Dzięki temu gmina rozwija się harmonijnie w sposób zrównoważony. Oponenci aktywni są raczej poza radą, ale to bardzo zdrowa sytuacja. Brak krytyki często prowadzi do samozadowolenia, a to zwykle kończy się źle. Jeśli jest ktoś, kto potrafi wytknąć błąd, to dla gminy korzystna sytuacja. Ważne, by z błędów wyciągać wnioski.

Czy za dwa lata stanie Pan do wyborów?

To zbyt odległa perspektywa, żeby cokolwiek przesądzać. Praca dla gminy i jej mieszkańców sprawia mi niezmiennie dużą satysfakcję, zwłaszcza że mieszkańcy wielokrotnie dają wyraz  swojej aprobaty dla przyjętego kierunku prac. 

(ami). fot.archiwum

Jeśli zauważyłeś błąd, zaznacz fragment tekstu zawierający ten błąd.Dziękujemy za przesłanie błędu

Najczęściej Czytane ________________________________________________________________________________________________________________________________________________