Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Czwartek, 25 kwietnia. Imieniny: Jarosława, Marka, Wiki
24/03/2016 - 12:40

Bożena Fryc: Terapia zmienia oblicze autyzmu

„Terapia zmienia oblicze autyzmu” - pod takim hasłem Fundacja Pomocy Osobom z Autyzmem MADA w Nowym Sączu zachęca w tym roku do przekazania 1% podatku za rok 2015. Co wiemy o autyźmie i życiu osób nim dotkniętych? Czy przekazując 1% podatku na rzecz osób z autyzmem możemy poprawić ich sytuację? Na te tematy rozmawiamy z Bożeną Fryc – prezesem Zarządu Fundacji MADA.

Dlaczego takie hasło wybraliście  dla swojej kampanii?

- Autyzm jest doświadczeniem na całe życie i wymaga stałego wsparcia terapeutycznego. Jest to pewnego rodzaju oczywistość, która wymaga uzupełnienia, iż przy właściwym wsparciu osoba z autyzmem ma szansę stać się „najlepszą wersją siebie” – bardziej samodzielną i aktywną społecznie.  Na gruncie tego przekonania powstało hasło naszej kampanii, które w pełni oddaje codzienność naszych podopiecznych.

Jaki jest odbiór społeczny osób autystycznych?

- Problematyka autyzmu należy do jednych z trudniejszych tematów zarówno w wymiarze medycznym, edukacyjnym, jak i społecznym. Zmiany w postrzeganiu osób z autyzmem, w świadomości lokalnych społeczności następują stopniowo, co mogliśmy obserwować  z perspektywy Fundacji na przestrzeni ostatnich 20 lat. Rolą Fundacji przez cały ten czas było podpowiadanie kierunków właściwego działania, uczestniczenie w tworzeniu struktur wielokierunkowej pomocy i zabezpieczenia specjalnych potrzeb osób z autyzmem. Fundacja dążyła również do zwiększenia poziomu zrozumienia społecznego dla osób z autyzmem i ich akceptacji mimo autyzmu. Mając w pamięci 1996 rok i porównując ówczesne realia z dzisiejszą sytuacją osób z autyzmem, mogę potwierdzić, że jest zdecydowanie lepiej, przy czym jeszcze bardzo wiele pozostaje do zrobienia, co szczególnie dobitnie widać na przykładzie braku systemu wsparcia dla dorosłych z autyzmem.

W jaki sposób Fundacja Mada wykorzystuje środki  pozyskane z "1 procenta"?

- 1% podatku niewątpliwie może przyczyniać się do poprawy sytuacji osób z autyzmem. Przykładem mogą być podejmowana przez naszą Fundację działania pomocowe, których realizacja możliwa jest m.in. dzięki tym środkom. Mam tutaj na myśli np. 700 bezpłatnych konsultacji diagnostyczno-terapeutycznych przeprowadzonych w ramach prowadzonego przez Fundacje Punktu Konsultacyjnego, organizowanie systematycznych zajęć z jazdy konnej (hipoterapii), zajęć na basenie, na ściance wspinaczkowej, a także szeregu wycieczek i wyjazdów rekreacyjnych. Podejmowane przez nas działania mają na celu usprawnienie funkcjonowania społecznego naszych podopiecznych – osób z autyzmem, którym choroba odbiera bardzo wiele z aktywnego życia społecznego, nadając jednocześnie wizerunek aspołecznych. Fundacja od 10 lat prowadzi również Warsztat Terapii Zajęciowej, którego działalność jest sukcesywnie rozwija również przy udziale środków z 1% podatku.

Czy osoby z autyzmem mogą normalnie funkcjonować w spoleczeństwie?

- Autyzm nie musi oznaczać bezsensu istnienia, z czym niejednokrotnie jeszcze jest kojarzony. Można wieść naprawdę szczęśliwe życie mimo autyzmu. Trzeba go jednak wcześniej „ogarnąć/ oswoić”, a właściwa, systematyczna terapia jest tego warunkiem. Nie jest dodatkiem, ale koniecznością. Tą zależność mogę również potwierdzić z własnego doświadczenia i obserwacji syna Maćka, u którego w wieku 5 lat zdiagnozowano autyzm. Obecnie syn ma 27 lat i jest uczestnikiem WTZ, gdzie może rozwijać się zarówno w wymiarze społecznym jak i w zakresie umiejętności zawodowych.
Autyzm trudno jest zrozumieć, ale jeszcze trudniej żyć z autyzmem, który staje się także doświadczeniem całej rodziny. To przeświadczenie, zaczerpnięte z osobistych doświadczeń założycieli Fundacji, przekładało się na podejmowane wysiłki pomocowe w ramach  Fundacji, która w tym roku obchodzi 20-lecie swojego istnienia.

Ile osób w Polsce dotkniętych jest autyzmem?

- Przez te 20-lat działalności Fundacji, we współpracy z innymi instytucjami, samorządami i osobami dobrej woli wiele udało się osiągnąć na polu wsparcia osób z autyzmem. Do dopracowania pozostaje jednak bardzo ważna kwestia jak dorosłość tych osób, szczególnie w obliczu pierwszego w Polsce pokolenia dorosłych z diagnozą autyzmu. Ostatnie dane epidemiologiczne (z 2014 r.) pokazują, iż w Polsce żyje obecnie 60 tys. osób z diagnozą zaburzeń ze spektrum autyzmu – dwukrotnie więcej aniżeli wg danych z 2000 r. Autyzm jest problemem zdrowotnym w skali całego świata, ważne aby skutecznie i umiejętnie przeciwdziałać jego negatywnym skutkom rozwijając potencjały osób nim dotkniętych i dbając o ich harmonijny rozwój.

Dziękuję za rozmowę.

Rozmawiał Henryk Szewczyk

Fundacja Mada - KRS 0000006079

Fot. Fundacja MADA

Bożena Fryc: Terapia zmienia oblicze autyzmu










Dziękujemy za przesłanie błędu