Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Wtorek, 22 stycznia. Imieniny: Dominiki, Mateusza, Wincentego
21/05/2018 - 18:40

Wypatrywanie lata. Jaka będzie pogoda na wakacje?

Gorący początek maja rozpalił tęsknoty za tegorocznymi wakacjami i wyczekiwanym urlopem. Czy będzie udany? Wiele zależy od tego, jaka będzie pogoda na lato.

Według prognoz synoptyków tegoroczne  lato zacznie się w połowie czerwca, ale największe upały czekają nas w lipcu. Temperatura może wtedy osiągać nawet 30 stopni Celsjusza. Potem nad Polską mają pojawić się ulewne deszcze. Tak więc podczas wakacji będziemy się cieszyć słońcem i ciepłem, jednak nie unikniemy gwałtownych i niebezpiecznych zjawisk pogodowych.

Czytaj też Taki upał, a oni trzymają fason. Jak zakonnica, strażak i urzędniczka w rajstopach dają radę?

W prognozach serwisu AccuWeather na lato 2018, przytaczanych przez gazetę.pl, widać upały, które nawiedzą Europę. Co czeka tych, którzy urlop zamierzają spędzić za granicą?

Termometry od czerwca do sierpnia będą pokazywać temperaturę w okolicach 32 st. C, nawet 38 st. C zobaczą mieszkańcy oraz wypoczywający na południu Francji i we Włoszech. Fala gorąca rozleje się od Francji aż po Niemcy. Pojawi się zagrożenie pożarami.

W Polsce, w Czechach, na Białorusi i na Litwie przewidywane są z kolei gwałtowne burze. Towarzyszący im wiatr może powodować zniszczenia - przewiduje AccuWeather. Najsilniejsze burze będą się pojawiać po południu i wczesnym wieczorem - przewiduje meteorolog Tyler Roys. 

Czytaj też Żar lał się z nieba, lodziarze kręcili lody na lodach, a umęczeni upałem sądeczanie szukali ochłody gdzie się da [ZDJĘCIA]

Burzowa i deszczowa pogoda przyniesie zagrożenie powodziowe dla Włoch, Albanii, Bułgarii i Rumunii. Wśród zagrożonych nimi miast serwis pogodowy wymienia Rzym, Sofię, Bukareszt. W Górach Dynarskich i Apeninach możliwe lawiny błotne.

Z kolei suche i ciepłe lato jest prognozowane dla Wielkiej Brytanii, Belgii i Holandii. Susze z kolei nawiedzą Ukrainę i północ Półwyspu Bałkańskiego.

Co nas czeka w Małopolsce?

Wakacje rozpoczną się z deszczem. Czerwcowe temperatury sięgną 20-25 stopni. W lipcu będzie nieco cieplej, ale burzowe dni czekają nas w drugim i trzecim tygodniu tego miesiąca. Sierpień zapowiada się bardzo słonecznie. Słońce będą zasłaniać nieliczne chmury, a temperatura sięgnie nawet 27 stopni. Burze jednak zupełnie nie znikną.

[email protected] fot. Jm

Jeśli zauważyłeś błąd w tekście, zaznacz fragment z błędem i wyślij do redakcji

Dziękujemy za przesłanie błędu