Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Piątek, 19 kwietnia. Imieniny: Alfa, Leonii, Tytusa
09/09/2014 - 14:00

Organizatorzy Europejskich Dni Dziedzictwa zapraszają do Łosia, Krynicy, Szymbarku…

Już wkrótce rozpoczną się kolejne Europejskie Dni Dziedzictwa. Tegoroczna, 22. edycja EDD odbywa się pod hasłem „Dziedzictwo – źródło tożsamości”. EDD to tysiące wydarzeń w całej Polsce. Zwiedzanie zapory wodnej w Dobczycach, opowieść o zatopionej wsi – to tylko niektóre z atrakcji przygotowanych na tegoroczne obchody Europejskich Dni Dziedzictwa w województwie małopolskim.
Europejskie Dni Dziedzictwa 2014 odbędą się tradycyjnie w drugi i trzeci weekend września (13-14 i 20-21 września). 22. Europejskie Dni Dziedzictwa odbywają się pod hasłem „Dziedzictwo – źródło tożsamości”, co ma podkreślić znaczenie naszej wspólnej historii dla naszej kultury, języka, tradycji.

- Poczucie przynależności do grupy i własnej tożsamości jest jedną z najistotniejszych potrzeb emocjonalnych człowieka. Istnieje wiele rzeczy, dzięki którym człowiek może się identyfikować z danym miejscem, krajem, społecznością. Wspólne potrzeby, zainteresowania, wspólne problemy i sukcesy pozwalają czuć nam się częścią danej społeczności. Są to jednak wartości przemijające, zależne od stale zmieniających się czynników zewnętrznych. To, co się nie zmienia to nasza historia, kultura, opowieści przodków. Jednym słowem – dziedzictwo. Dziedzictwo pozwala nam zaspokajać tę tęsknotę za byciem częścią społeczności, za poczuciem wspólnoty skupionej wokół wspólnych wartości – mówi prof. Małgorzata Rozbicka, dyrektor Narodowego Instytutu Dziedzictwa.

13 września w Łosiu odbędzie się wernisaż wystawy „Klimówka – wieś zatopiona”. Wystawa poświęcona jest wsi Klimkówka - uważanej niegdyś za jedno z najpiękniejszych miejsc Łemkowszczyzny Zachodniej. Po przesiedleniu mieszkańców, wskutek podjęcia decyzji o budowie Zapory wodnej, wieś została w całości zalana przez wody zalewu klimkowskiego - dziś atrakcji turystycznej Beskidu Niskiego. Spiętrzone wody zalewu, wykorzystane zostały w kręceniu ujęć przedstawiających rzekę Dniepr w filmie ,,Ogniem i mieczem''. Ekspozycja będzie się składała ze zdjęć archiwalnych i współczesnych. Będzie to niepowtarzalna opowieść o wodzie, która tworzy ale i niszczy.

W tym samym dniu warto odwiedzić również Skansen Wsi Pogórzańskiej w Szymbarku, gdzie odbędzie się m.in. prelekcja pt. „Woda w obrzędach, rytuałach oraz jako niezbędny składnik życia codziennego na pogórzańskiej wsi”, dzięki której uczestnicy EDD dowiedzą się, jaką rolę odgrywała woda w obrzędach, zwyczajach i wierzeniach ludowych.

W niedzielę 14 września można wziąć udział w bezpłatnym spacerze informacyjnym po Krynicy. W programie spaceru: zwiedzanie najciekawszych miejsc Krynicy – Zdroju, Deptak krynicki, Pijalnia Wód Mineralnych, wejście do Muzeum Nikifora ze zwiedzaniem wystawy prac krynickiego artysty prymitywisty, Góra Parkowa (Park Zdrojowy – przejście ścieżką edukacyjną do Leśnego Sanktuarium Matki Boskiej).
Czas trwania spaceru ok. 2 godz. Zbiórka o godz. 10.00 w Punkcie Informacji Turystycznej w Krynicy – Zdroju (ul. Zdrojowa 4/2, vis a vis Poczty).

Również 13 września Regionalny Zarząd Gospodarki Wodnej w Krakowie zaprasza do zwiedzania zapory wodnej w Dobczycach. W trakcie zwiedzania uczestnicy będą mogli się dowiedzieć ciekawostek na temat obiektów hydrotechnicznych regionu, zwiedzić urządzenia hydrotechniczne zapory i dowiedzieć się na temat zadań i funkcjonowania Zbiornika Wodnego Dobczyce.

Małopolska zaprasza na EDD 2014. Na wszystkie wydarzenia wstęp wolny.

Europejskie Dni Dziedzictwa to wspólna inicjatywa Rady Europy i Unii Europejskiej, której celem jest promocja zabytków. W projekcie uczestniczą wszystkie państwa członkowskie rady Europy. Polska włączyła się do akcji w 1993 roku.

Idea EDD narodziła się 3 października 1985 roku w Grenadzie w Hiszpanii podczas II Konferencji Rady Europy. Francuski minister kultury zaproponował wtedy rozszerzenie na cała Europę zainicjowanych we Francji Dni Otwartych Zabytków. Wtedy po raz pierwszy bezpłatnie udostępniono zwiedzającym obiekty, do których dostęp dotychczas był ograniczony. Ponieważ inicjatywa cieszyła się bardzo dużym zainteresowaniem, zainspirowało to w 1991 roku Radę Europy do ustanowienia Europejskich Dni Dziedzictwa.

Koordynatorem Europejskich Dni Dziedzictwa w Polsce jest Narodowy Instytut Dziedzictwa.

Więcej informacji na stronie:
www.edd.nid.pl
(Opr. jg), źródło i fot. NID

 






Dziękujemy za przesłanie błędu