Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Wtorek, 23 kwietnia. Imieniny: Ilony, Jerzego, Wojciecha
15/08/2012 - 18:12

Kowalnia opowie o miodem płynącej Ziemi Grybowskiej

Autentyczny folklor Pogórzan Beskidu Niskiego prezentuje zespół Kowalnia. Grupa reprezentuje gminę Grybów, zaczynała w Stróżach i spora część jej programu opisuje tradycje miodobrania. Uczy miłości do folkloru dzieci, stworzyła chór oraz teatr obrzędowy i promuje indywidualnych tancerzy oraz muzyków ludowych.
Zespół regionalny Kowalnia reprezentuje gminę Grybów i działa od 2000 roku. Powstał z inicjatywy Janiny i Władysława Obrzutów oraz Haliny Miki, a także przy dużym zaangażowaniu finansowym Stanisława Koguta. W pierwszych latach grupa działała wręcz przy jego Fundacji Pomocy Osobom Niepełnosprawnym w Stróżach. A od  2004 roku przy Stowarzyszeniu  Regionalnym „Kowalnia”, którego głównym celem jest wspieranie  i promowanie zespołu regionalnego oraz prowadzenie działalności kulturalnej na terenie sołectwa i gminy Grybów.

Pierwsze kroki były bardzo ciężkie, ale dzięki uporowi członków zespołu i choreografa Bogumiły Kowalskiej zespół wystąpił już na wielu scenach. Od 2005 r. choreografem grupy jest Elżbieta Morańda. Muzyką zajmuje się Władysław Obrzut.

 

Zespół prezentuje folklor Pogórzan Beskidu Niskiego w formie autentycznej. Udziela się w nim zarówno młodzież, jak i starsi, a wyróżnia ich strój, taniec i śpiew, a także dynamika wykonywanych pląsów i sposób zachowania się na scenie. Takie tańce, jak sztajerek, walc czy różnego rodzaju polki wykonują zarówno starsi, jak i młodzież, starając się zachować ich pierwotne wykonanie.

Grupa powróciła do dawnego zwyczaju dożynek, zabaw czy kolędowania. Stara się wychodzić z nimi do szerszej  publiczności. Opracował i wykonuje takie programy, jak: „Na muzyce”, „Powrót Józka  Pszczylorza z Ameryki”, „A po kręceniu miodu bywało...”, „Wesele Stróżowskie”, „A miody się leją, leją...”, „Droby”, „Dożynki wiejskie”.

Obecnie w zespole występuje 50 osób, a w sumie przez zespół przewinęło się do tej pory około 80 osób.

 

Kowalnia jest laureatem wielu przeglądów: Ogólnopolskiego Przeglądu Grup Kolędniczych w Bukowinie Tatrzańskiej (I miejsce); Ogólnopolskiego Konkursu Tradycyjnego Tańca Ludowego w Rzeszowie (I miejsce oraz nagroda główna „Taneczny krąg” w 2007 roku,  w 2011 r.  II miejsce); XXV Druzbacki Podegrodzie 2007 (I miejsce grupa śpiewacza i „Złota Siekierka” dla drużby weselnego Józefa Gucwy, członka zespołu od 2000 roku); I Małopolskiego Konkursu Obrzędów, Obyczajów i Zwyczajów Ludowych w Łużnej –2009 (I miejsce); IX Ogólnopolskich Spotkań Folklorystycznych „O Łowicki Pasiak”–  2010 (nagroda główna ).

Poza tym został dostrzeżony podczas: Międzynarodowego Festiwalu Folkloru Ziem Górskich w Zakopanem („Parzenica Góralska”); Ogólnopolskiego Festiwalu Górali Polskich  w Żywcu (wyróżnienie); Przepatrzowiny Teatrów Regionalnych Małopolski („Srebrna Maska”); XXV Sejmiku Wiejskich Zespołów Teatralnych  i 40. Festiwal Folkloru Górali Polskich w Żywcu (wyróżnienia); II Sądeckiego Jarmarku Folklorystycznego – Przeglądu Zespołów Regionalnych (II miejsce) oraz  IX Międzynarodowegi Festiwalu Folkloru Karpat Trzcinica 2012 (wyróżnienie dla muzyki i śpiewu ludowego).

 

Zespół brał udział w koncertach nagrywanych przez Polskie Radio i Telewizję oraz na rzecz różnych akcji charytatywnych.

Od 2006 r. Stowarzyszenie Regionalne „Kowalnia” prowadzi zespół dziecięcy „Mała Kowalnia”. W czerwcu 2008 r. zespół ten na XXXIII Karpackim Festiwalu Dziecięcych Zespołów Regionalnych otrzymał wyróżnienie za program „A kiedy matuli ni ma...” i wydobycie dziecięcych zachowań pod nieobecność rodziców, sugestywną scenografię i ładne stroje. Pod patronatem Stowarzyszenia działa również chór katolicki oraz teatr obrzędowy, który za sztukę „A po kręceniu miodów bywało” otrzymał w 2007 roku „Srebrną maskę” na przeglądzie teatrów Małopolski w Czarnym Dunajcu.

Stowarzyszenie promuje również indywidualnych tancerzy oraz muzyków ludowych , którzy biorą udział w konkursach, otrzymując nagrody i wyróżnienia . Przy zespole działa Szkółka Muzykowania Ludowego. Chodzą do niej dzieci, które uczą się grać na tradycyjnych ludowych instrumentach, jak skrzypce, klarnet czy flet prosty.
 

***

Przygotowujemy specjalną broszurę opisującą zespoły folklorystyczne na Sądecczyźnie, która ukaże się wkrótce. Czytaj:
Dolina Dunajca, czyli folklor Lachów oraz Łącka

Dolina Popradu uratowała folklor czarnych górali

Echo Jaworza, grupa wielbicieli Ptaszkowej i Grybowa

Górale Łąccy, 80 lat zbójnickiego, kolęd i nagród

Jakubkowianie - zwyczaje lachowskie zza góry Just

Lachy, 56 lat tańców sądeckich, góralskich i krakowiaka

Lipniczanie odtworzyli folklor swojej pogórzańskiej wsi

Michalczowa - od Sądecczyzny po Krakowiaków i Limanową

Mszalniczanie - „Ręce i korzenie” z Kamionki Wielkiej
Nawojowiacy to wielopokoleniowa historia przodków

Niskowioki chwalą swe korzenie: „W ty Niskowy dobrze…”

Piątkowioki: werwa, uroda panien i zadziorność chłopaków

 

Publikacja „Masz takie piękne korzenie”: Przegląd zespołów sądeckich

 

Realizowana jest w ramach Sądeckiego Festiwalu Kultury, który organizuje Fundacja Sądecka przy wsparciu finansowym Województwa Małopolskiego. Relacje:
Masz takie piękne korzenie! Sądecki Festiwal Kultury
Zabawa i powrót do korzeni w Muszynie. Sądecki Festiwal Kultury
Sądecki Festiwal Kultury: Coś dla ciała i dla ducha

Smaczny powrót do korzeni. Festiwal Kultury w Starym Sączu


Opr. BW

Źródło i fot. Zespół Kowalnia







Dziękujemy za przesłanie błędu