Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Czwartek, 21 marca. Imieniny: Benedykta, Lubomiry, Lubomira
04/06/2018 - 12:30

Grzybobranie za nami. W sądeckich lasach pojawiły się pierwsze grzyby

Upalne dni, a po nich obfite opady deszczu spowodowały, że w sądeckich lasach pojawiły się już grzyby. A więc za nami pierwsze, grzybobranie - w koszyku głównie borowiki. Teraz suszą się w promieniach słońca.

Grzyby  znależliśmy wczoraj,  3 czerwca i nie są robaczywe. Jednak wiele z nich ma jednak kapelusze mocno nadgryzione przez ślimaki.

Grzyby rosną, gdy jest ciepło i  mają ustabilizowaną wilgoć.  Zbyt duże opady deszczu powodują, że gniją, a gdy jest  za sucho - nie rozwijają się. Borowik ceglastopory często spotykany jest w lasach świerkowych lub mieszanych (bukowo- świerkowo-jodłowych) od połowy maja aż do października.  

Do grzybów, które pojawiają się w czerwcu należą również kurki. Ten rodzaj grzyba rośnie w borach iglastych, żyje w symbiozie ze świerkiem i sosną.  Często ukrywa się pod mchami i stertami ubiegłorocznych liści. Rośnie gromadnie,   wśród leśnej ściółki.  Sezon na kurki potrwa aż do października.

W tym tygodniu temperatura  ma  przekraczać 20 stopni,  zapowiadane są też  przelotne  opady deszczu. A więc wysyp powinien być większy

(MaK). fot. aut.

Jeśli zauważyłeś błąd w tekście, zaznacz fragment z błędem i wyślij do redakcji

Dziękujemy za przesłanie błędu

Miesięcznik Sądeczanin marzec 2019 roku