Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Środa, 24 kwietnia. Imieniny: Bony, Horacji, Jerzego
08/08/2018 - 12:15

Co działo się w Nowym Sączu 8 sierpnia 1976 roku?

8 sierpnia 1976 roku, czyli dokładnie 42 lata temu, w Dzienniku Polskim ukazał się artykuł o budowie pierwszych wysokich bloków na nowym osiedlu Millenium w Nowym Sączu. W tym samym czasie radni uchwalili program rozwoju służby zdrowia na lata 1976-1990.

Nazwa osiedla Millenium upamiętnia Tysiąclecie Polski. Obecnie znajduje się tam mnóstwo wysokich bloków, które są charakterystyczne dla tego osiedla. Jak wynika ze starego wydania "Dziennika Polskiego, pierwsze wysokie bloki zaczęły powstawać w roku 1976.

W planach było zbudowanie ośmiu punktowców. Jak na tamte standardy, osiedle było dobrze zaplanowane. W budowie były aż dwa przedszkola, planowano również wybudować nowy budynek szkolny. 

8 sierpnia 1976 r. w Dzienniku Polskim ukazał się również obszerny artykuł o programie rozwoju służby zdrowia. W tamtym okresie, na terenie województwa nowosądeckiego zatrudnionych było łącznie 7719 pracowników służby zdrowia. Z analizy działalności pomocy doraźnej wynikało, że na 100 tys. mieszkańców ponad 35 tys. wymagało udzielenia pomocy z powodu różnych urazów, wypadków i zatruć. 

Stan zdrowia mieszkańców, struktura ludności w województwie jak i prognozy demograficzne na najbliższe lata sprawiły, że program rozwoju służby zdrowia był głównym tematem poruszanym na obradach sesji ciała pod nazwą Wojewódzkiej Rady Narodowej w Nowym Sączu.

Dużą uwagę zwrócono wtedy na zaplecze lecznictwa- m.in. transport sanitarny, planowano znacznie zwiększyć ilość samochodów, jakimi dysponowała obecna Wojewódzka Kolumna Transportu Sanitarnego, wybudować stałe lądowisko dla helikopterów, hangaru oraz pomieszczeń dla pilotów w Zakopanem.

W programie rozwoju służby zdrowia uwzględniono także łączenie małych przychodni w przychodnie pełnoprofilowe. Sesja WRN, która odbyła się w Nowym Sączu, przyjęła i uchwaliła przedstawiony program na terenie województwa w latach 1976-1990. Uroczystym akcentem obrad - a jakże - było przyznanie odznaczeń państwowych działaczom z terenu województwa...

Karolina Kosiba 

Jeśli zauważyłeś błąd w tekście, zaznacz fragment z błędem i wyślij do redakcji

Dziękujemy za przesłanie błędu

Miesięcznik Sądeczanin marzec 2019 roku

Najczęściej Czytane ________________________________________________________________________________________________________________________________________________