Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Środa, 20 czerwca. Imieniny: Bogny, Rafaeli, Rafała
przewiń w dół
15/05/2017 - 04:30

Egzorcyzmy po sądecku. Ilu jest wśród nas opętanych przez diabła?

Czego boi się najbardziej szatan, jak objawia się opętanie, kto najbardziej potrzebuje egzorcyzmów? Czy jest wiele opętań na Sądecczyźnie? Te pytania brzmią niedorzecznie dla tych, którzy wierzą tylko w świat materialny? Czy mają rację?

 Z egzorcystą, ks. Januszem Faltynem rozmawia Rafał Gajewski

Jak wiele jest opętań w powiecie nowosądeckim?

Na terenie naszej diecezji nie ma wiele opętań, o których mi wiadomo. Egzorcystą jestem od sześciu lat.  W tym czasie spotkałem się w naszym regionie  z trzydziestoma czterema takimi przypadkami.

Wobec tych osób miałem pewność moralną, że są opętane. Sprawowaliśmy nad nimi egzorcyzmy, czyli specjalne modlitwy z Rytuału, które może odprawiać tylko ksiądz egzorcysta.

Są to przede wszystkim modlitwy rozkazujące złym duchom opuścić ciało i duszę osoby zniewolonej. Wszystkie skuteczne dzięki łasce i mocy Jezusa Chrystusa. Oczywiście, to nie były egzorcyzmy jednorazowe, bo w niektórych przypadkach musiały być odprawiane po kilka, kilkanaście razy, a w dwóch przypadkach nawet kilkadziesiąt razy.

To jest ogromny odcinek czasu, wysiłku i poświęcenia osób, które mi pomagają: księży, świeckich, zwłaszcza ludzi młodych, specjalnie do tego przygotowanych.

Czego szatan boi się najbardziej?

 Zły duch najbardziej boi się Eucharystii. Osoba opętana, którą wprowadza się do kościoła, natychmiast zostaje rzucona na posadzkę. Zły duch często krzyczy, wrzeszczy, posługując się aparatem głosowym tej osoby. Często w takich sytuacjach mówi: Tylko nie tu, zabierzcie mnie stąd. On tu jest!, wskazując tym samym, że w każdym kościele jest realna Obecność Jezusa w Eucharystii.

To się dokonuje już wtedy, gdy osoba opętana przekroczy próg Domu Bożego. Szatan boi się także modlitwy, która jest uwielbieniem, która jest w klimacie śpiewu, zawierzenia Panu Bogu. Diabeł bardzo boi się imienia Maryi i każdej modlitwy do niej skierowanej.

Wielkie znaczenie ma także słowo Boże oraz sakrament spowiedzi świętej. W egzorcyzmie dąży się do tego, aby poprzez modlitwę z Rytuału doprowadzić do takiego stanu daną osobę, żeby mogła w końcu się wyspowiadać.

Gdy dana osoba może już wyznać swoje grzechy poprzez spowiedź świętą, to wówczas bardzo często już kończy się proces uwalniania tej osoby. Może już nie w samym opętaniu, ale w codziennym życiu, diabeł bardzo boi się osób, które mają wielki dystans do siebie; osób, które umieją się z siebie śmiać i nie stawiają się za centrum wszechświata, bo to jest przeciwieństwo pychy – głównej cechy demonów (...)

fot. Egzorcyzmy Molly Hartley

Kto w takim razie jest najbardziej narażony na opętanie przez złego ducha?

To i inne pytania wraz z odpowiedziami znajdziesz w najnowszym, majowym wydaniu miesięcznika "Sądeczanin". Cały wywiad z ks. Januszem Faltynem w najnowszym wydaniu miesięcznika "Sądeczanin"
Jeśli zauważyłeś błąd, zaznacz fragment tekstu zawierający ten błąd.Dziękujemy za przesłanie błędu