Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Piątek, 22 marca. Imieniny: Bogusława, Jagody, Katarzyny
11/03/2018 - 15:05

Tego jeszcze nie było: podają się za żołnierzy z Afganistanu. Chcą wyłudzić pieniądze

Oszuści ciągle zmieniają sposoby na wyłudzanie pieniędzy. Była już metoda na wnuczka, policjanta, pracownika opieki społecznej czy hydraulika. Teraz naciągacze wymyśleli całkiem nowy sposób. Podają się za żołnierza, który przebywa na misji w Afganistanie.

Oszuści zaczepiają kobiety na portalach społecznościowych. Korespondują z nimi, zaprzyjaźniają się, a następnie pod pretekstem chęci przyjazdu do Polski informują, że rzekomo wysyłają do nich paczkę ze swoimi osobistymi rzeczami, dokumentami wojskowymi, biżuterią oraz dużą ilością gotówki. W taki właśnie sposób mieszkanka powiatu myślenickiego straciła ponad 100 tysięcy złotych.

Zobacz też Po sądeckich osiedlach grasuje szajka oszustów. Podają się za pracowników socjalnych

Oszuści bardzo często kreują swój wizerunek, aby osoba z którą piszą, myślała, że ma do czynienia z mężczyzną wrażliwym, szukającym uczucia i stabilizacji, a jednocześnie – doświadczonym przez los. Gdy kobieta już da się zmanipulować i zaufa, proszą o pieniądze. Tłumaczą, że potrzebują ich na wysłanie paczki. Kiedy zmanipulowana ofiara oczekuje na wartościową przesyłkę od swojego adoratora, wówczas dostaje wiadomość, że paczkę zatrzymali celnicy. Wtedy oszust po raz kolejny prosi o pieniądze, ale tym razem już w kwocie kilkunastu, a nawet kilkudziesięciu tysięcy złotych, aby paczka mogła bez problemu przejść przez granicę.

Zobacz też Uważaj na oszustów! Mogą do Ciebie zadzwonić

Oszuści czasem zmieniają scenariusz rozmowy. Próbują wmówić swojej ofierze, że chcą się u niej osiedlić, ale nie mają pieniędzy na to, aby przewieźć dobytek, który posiadają. Wtedy proszą o pomoc finansową. Zdarzyło się też, że prosili o pieniądze na pilną operację lub rehabilitację dziecka. Naiwne kobiety lekką ręką potrafiły wysłać nieznajomej osobie nawet 10-20 tysięcy złotych. 

Policjanci apelują, aby informować o wszystkich próbach wyłudzenia pieniędzy, korzystając z numeru alarmowego 997.

RG [email protected] Fot. Ilustracyjne Sądeczanin.info

Jeśli zauważyłeś błąd w tekście, zaznacz fragment z błędem i wyślij do redakcji

Dziękujemy za przesłanie błędu

Miesięcznik Sądeczanin marzec 2019 roku