Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Poniedziałek, 28 maja. Imieniny: Augustyna, Ingi, Jaromira
przewiń w dół
18/05/2017 - 11:15

Sądecka drogówka gotowa by mandat ściągać kartą?

Podczas wtorkowych (16 maja) obrad, Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy, który pozwoli na opłacanie mandatów przy użyciu karty płatniczej. Czy Komenda Miejska Policji w Nowym Sączu jest na to gotowa?

- Ustawa musi być podpisana przez prezydenta i wejść w życie. Dopiero wówczas możliwe będzie korzystanie z terminalów płatniczych przez policjantów – zastrzega asp. szt. Barbara Leśniak.

- Drugi warunek to faktyczny zakup terminali przez Komendę Główną Policji dla jednostek Policji – w tym zakresie – to znaczy na jakim etapie jest zakup terminali, należy kierować pytania do KGP – dodaje pytana o praktyczne wdrożenie systemu.

Zobacz też: Mandat zapłacimy kartą płatniczą? Policja idzie z duchem czasu

- Dzięki temu, ukarany będzie mógł od razu opłacić mandat na przykład kartą płatniczą. Wybór formy płatności będzie zależał od osoby ukaranej. W przypadku płatności kartą, przyjmujący mandat poniesie koszty opłat bankowych. Pamiętajmy też, że nie wszystkie patrole Policji będą wyposażone w terminale - brzmi oficjalny komunikat MSWiA w tej sprawie.

Zobacz też: Dostali mandaty za przywiezienie chorych na SOR? Co się stało pod szpitalem?

- Policja planuje rozpocząć testy terminali płatniczych, kiedy tylko będzie to możliwe. Początkowo ma ona otrzymać 2 tysiące takich urządzeń. Kolejne będą trafiać do niej stosownie do potrzeb - donosi dalej ministerstwo. Dzięki kartom ma wzrosnąć ściągalność mandatów i łatwiej je będzie płacić tym, którzy na co dzień w Polsce nie mieszkają.

Mandaty wręczają głownie patrole zmotoryzowane. Ile aut posiada sądecka drogówka a tym samym, ile terminali będzie potrzebnych „od ręki”. -  Wydział Ruchu Drogowego Komendy Miejskiej Policji w Nowym Sączu posiada 13 samochodów służbowych i 4 motocykle - mówi Leśniak.

ES [email protected] Fot.: ilustracyjne KMP w NS