Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Piątek, 29 marca. Imieniny: Marka, Wiktoryny, Zenona
24/10/2016 - 07:50

Posypały się mandaty dla pieszych i rowerzystów

I posypały się mandaty dla pieszych. Tylko podczas jednodniowej akcji prewencyjnej małopolscy policjanci nałożyli ich prawie tysiąc. Ukarali też 149 rowerzystów.

Piesi jako niechronieni uczestnicy ruchu są najbardziej narażeni na niebezpieczeństwo na drodze, zwłaszcza w okresie jesienno – zimowym.

Małopolska policja, zarówno w codziennej służbie jak i cyklicznie prowadzi działania ukierunkowane na zwiększenie bezpieczeństwa pieszych.  Podczas ostatniej akcji, która była prowadzona na terenie całej Małopolski okazało się, że piesi popełnili prawie 1800 wykroczeń.  

Przez cały dzień trwania akcji policjanci nałożyli prawie tysiąc mandatów, głównie za przechodzenie przez jezdnię w miejscach niedozwolonych oraz niestosowanie się przez pieszych do sygnalizacji świetlnej. Ukarano także 149 rowerzystów, między innymi za jazdę wzdłuż przejścia dla pieszych.

Posypały się mandaty dla pieszych i kierowców

Z analiz małopolskiej policji wynika, że co druga ofiara śmiertelna na drodze to pieszy. Najwięcej pieszych ginie w grupie wiekowej powyżej 60 roku życia, co stanowi około 40 proc. wszystkich pieszych, którzy ponoszą śmierć na drogach.

Głównymi błędami jakie popełniają piesi to: nieostrożne wyjście na jezdnie przed jadący pojazd, nieostrożne wejście na jezdnię zza pojazdu lub przeszkody, przekraczanie jezdni w miejscu niedozwolonym.

Piesi, to nie tylko sprawcy, ale także ofiary wypadków, których najczęściej sprawcami są kierujący pojazdami mechanicznymi.

Podczas ostatnich całodniowych działań na kierujących nałożono 511 mandatów karnych oraz sporządzono 36 wniosków o ukaranie do sądu. Najczęstsze ich przewinienia to nieustąpienie pierwszeństwa pieszemu oraz nieprawidłowe przejeżdżanie przejść dla pieszych.

Przypominamy, że każdy pieszy poruszający się po drodze po zmierzchu poza obszarem zabudowanym jest obowiązany używać elementów odblaskowych w sposób widoczny dla innych uczestników ruchu. Wtedy kierujący pojazdem ma możliwość dostrzeżenia pieszego z większej odległości, nawet 150 metrów, co pozwala mu na podjęcie prawidłowej reakcji – często ratującej życie i zdrowie. Jeżeli osoba poruszająca się po drodze nie posiada elementu odblaskowego, zostanie dostrzeżona z niewielkiej odległości, co najczęściej prowadzi do potrącenia.

Opr. (MACH), Fot. KWP w Krakowie.







Dziękujemy za przesłanie błędu