Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Piątek, 19 kwietnia. Imieniny: Alfa, Leonii, Tytusa
22/09/2017 - 09:00

Po co kredyt? Lepiej ukraść kartę...

Sądeccy policjanci postawili 14 zarzutów mężczyźnie, który przywłaszczył sobie cudzą kartę bankomatową i wielokrotnie płacił nią za zakupy.

Kilka dni temu dyżurny sądeckiej policji otrzymał zgłoszenie od kobiety, która skarżyła się, że zgubiła kartę bankomatową należącą do jej męża i ktoś przy jej użyciu dokonał kilkunastu transakcji. Już po kilku dniach policjantom udało się ustalić, że z karty korzysta 62-letni sądeczanin.  

- Mężczyzna przywłaszczył sobie kartę bankomatową, która miała funkcję płatności zbliżeniowej. W ciągu dwóch dni aż jedenaście razy zapłacił nią w trzech sklepach spożywczych na terenie miasta, a dwa razy bezskutecznie próbował dokonać płatności za zakupy – informuje Iwona Grzebyk-Dulak z sądeckiej policji.

Policjanci postawili 62-latkowi czternaście zarzutów, do których przyznał się i poddał dobrowolnie karze.

- Wykorzystanie, nawet znalezionej karty z funkcją płatności zbliżeniowej jest traktowane jak kradzież z włamaniem. Grozi za to do 10 lat pozbawienia wolności - dodaje rzeczniczka.

Co zrobić gdy zgubisz kartę, albo zostaniesz okradziony?

- Należy jak najszybciej zgłosić się swojego banku, który zablokuje możliwość jej użycia. Można także skorzystać z aplikacji mobilnej lub zadzwonić do banku. Gdy okaże się jednak, że przed poinformowaniem banku o zgubieniu karty ktoś dokonał przy jej użyciu transakcji, zgłośmy to na policję – doradzają policjanci.

Należy pamiętać również o tym, by nigdy w tym samym miejscu, np. portfelu, nie trzymać jednocześnie karty i numeru PIN. Gdy mamy więcej niż jedną kartę, nie trzymajmy ich razem, aby nie stracić obydwu, jak i pieniędzy z różnych kont.

Ponadto, aby ustrzec się przez działaniem kieszonkowców nie należy chować portfela w łatwo dostępną dla złodzieja zewnętrzną kieszeń kurtki albo tylną kieszeń spodni.

RG [email protected], Fot. KMP Nowy Sącz







Dziękujemy za przesłanie błędu