Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Poniedziałek, 28 maja. Imieniny: Augustyna, Ingi, Jaromira
przewiń w dół
16/05/2017 - 13:05

Piątkowa: półrocznego chłopczyka zabiła choroba płuc. Jak do tego doszło?

Półroczny chłopiec z Piątkowej nie żyje z powodu poważnych zmian chorobowych w płucach. Tyle sekcja zwłok. Teraz biegli z Collegium Medicum UJ w Krakowie będą musieli odpowiedzieć na pytanie: czy dziecko miało właściwą opiekę lekarską? Prokuratura rejonowa nadal prowadzi śledztwo.

Przypomnijmy. Do tragedii doszło 2 lutego. Około 5 nad ranem do Piątkowej zostało wezwane pogotowie, ale dla sześciomiesięcznego chłopca było już za późno. Ratownicy stwierdzili zgon. I choć pierwsze oględziny nie wskazywały na to, by do tragedii przyczyniły się osoby trzecie, to prokurator zadecydował o przeprowadzeniu sekcji zwłok.

Zobacz też: Dlaczego półroczny chłopczyk nie żyje? Przyczynę śmierci ustalą biegli lekarze

Dziecko pochodziło z wielodzietnej rodziny. Gdy stało się najgorsze, rodzice byli w domu. Służby ratownicze zaalarmowała matka maluszka. Czy już wyjaśniono okoliczności śmierci dziecka? - Postępowanie nie zostało jeszcze zakończone, a nadzoruje je Prokuratura Rejonowa w Nowym Sączu – mówi  mł. asp. Iwona Grzebyk-Dulak, oficer prasowy Komendy Miejskiej Policji w Nowym Sączu.

Zobacz też: Piątkowa: nie żyje 6-miesięczny chłopiec. Przyczyny śmierci dziecka wyjaśnia policja

Jak informuje w rozmowie z portalem Sądeczanin.info Jarosław Łukasz, prokurator rejonowy w Nowym Sączu sekcja wykazała, że dziecko zmarło na skutek zaawansowanych zmian chorobowych w płucach. Ale na tym nie koniec śledztwa. - Będziemy występować do Collegium Medicum Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie o opinię czy dziecko miało właściwą opiekę lekarską – zaznacza prokurator.

Dalej trzeba ustalić, czy doszło do zaniedbań w toku leczenia, czy – co też nie jest wykluczone – dziecko nie miało tej opieki wcale. A jeśli tak, to dlaczego? Czy i z czyjej strony doszło do ewentualnych zaniedbań? W tym wypadku nieodzowne są szczegółowe analizy medyczne.

ES [email protected] Fot.: ilustracyjne archiwum sadeczanin.info