Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Poniedziałek, 20 sierpnia. Imieniny: Bernarda, Sabiny, Samuela
11/10/2017 - 08:05

Nowy Sącz: Nie zdziw się, gdy zobaczysz irlandzkiego policjanta. Kontrolują u nas prędkość i łapią złodziei

Irlandzcy policjanci bardzo aktywnie wykorzystują dwutygodniowy czas stażu w sądeckiej policji. Wzięli udział w patrolu pieszym, w obchodzie dzielnicowego, kontrolach prędkości i trzeźwości, a także pokazach tresury psów i spotkaniu z antyterrorystami.

W pierwszym dniu stażu komendant miejski policji Jarosław Tokarczyk przywitał przedstawicieli irlandzkiej policji, którzy przyjechali do sądeckiej komendy na dwutygodniowy staż. Jeszcze tego samego dnia goście zapoznali się z zadaniami poszczególnych wydziałów.

Zobacz także: Co robią policjanci z Irlandii w sądeckiej komendzie?

- W pierwszym i drugim dniu pobytu irlandzcy funkcjonariusze zobaczyli, jak wygląda praca wydziału prewencji i sztabu policji. Uczestniczyli w przygotowaniach nieetatowego pododdziału policji, który jest powoływany między innymi do zabezpieczenia meczy piłkarskich - mówi Iwona Grzebyk-Dulak z sądeckiej policji.

Policjanci zobaczyli strzelnicę, pomieszczenia dla osób zatrzymanych oraz zapoznali się z pracą oficera dyżurnego na stanowisku kierowania. Wybrali się także na obchód dzielnicy Westerplatte, a następnie pełnili służbę z policyjnymi wywiadowcami. Brali też udział w interwencji związanej z kradzieżą w jednym z sądeckich sklepów.

- W środę odwiedzili Komendę Wojewódzką oraz Komendę Miejską Policji w Krakowie, poznając funkcjonowanie oddziału prewencji policji oraz samodzielnego pododdziału antyterrorystycznego. Poznali też tabor tamtejszych jednostek, a na zakończenie dnia zwiedzili Wawel.

W kolejnym dniu mieszkańcy Nowego Sącza mogli zobaczyć przedstawicieli Gardy na sądeckich ulicach w patrolu pieszym oraz w obchodzie dzielnicowego. Stażyści odwiedzili też punkt obsługi monitoringu straży miejskiej i zobaczyli izbę wytrzeźwień.

Piątek i sobota minęły stażystom na uroczystościach związanych z obchodami 25-lecia sądeckiego regionu Międzynarodowego Stowarzyszenia Policji IPA. Uczestniczyli w międzynarodowej konferencji, a następnie w sobotniej gali jubileuszowej.

- Właśnie w ramach programu „Placement Programme”, przedstawiciele Gardy trafili na Sądecczyznę. Zamysłem tego programu jest wymiana wiedzy i doświadczeń zawodowych, dlatego w ramach rewizyty dwóch sądeckich policjantów poleci do Irlandii już w listopadzie - tłumaczy rzeczniczka.

Kontrola prędkości i stanu trzeźwości kierujących to główne punkty poniedziałkowego programu stażystów.

- W rozmowie z policjantami z sądeckiej drogówki poznali uregulowania prawne z zakresu ruchu drogowego i zwrócili uwagę na kilka różnic. Dotyczyły one między innymi nietrzeźwych kierowców, których w Irlandii zatrzymuje się sporadycznie, jak i kwestii zatrzymania takiej osobie prawa jazdy. W Polsce nietrzeźwemu kierowcy policjanci zatrzymują prawo jazdy na miejscu zdarzenia, natomiast w Irlandii tą kwestią zajmuje się sąd – dodaje.

W tym dniu policjanci zobaczyli także pokaz tresury psa, którą zaprezentował jego przewodnik.

- Tutejsza komenda dysponuje kilkoma pieskami, wyszkolonymi między innymi do wykrywania materiałów wybuchowych oraz narkotyków.


RG [email protected] Fot.  KM Policji w Nowym Sączu

Irlandzcy policjanci kontrolują prędkość i trzeźwość sądeckich kierowców

Irlandzcy policjanci bardzo aktywnie wykorzystują dwutygodniowy czas stażu w sądeckiej policji. Wzięli udział w patrolu pieszym, w obchodzie dzielnicowego, kontrolach prędkości i trzeźwości, a także pokazach tresury psów i spotkaniu z antyterrorystą. (Fot. KMP w Nowym Sączu)
Jeśli zauważyłeś błąd, zaznacz fragment tekstu zawierający ten błąd.Dziękujemy za przesłanie błędu