Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Niedziela, 21 stycznia. Imieniny: Agnieszki, Jarosława, Nory
przewiń w dół
Data Publikacji: 
14/03/2017 - 09:50

Zespoły POZ to kompleksowa opieka nad pacjentem

Nowa ustawa zdrowotna, która przygotowywana jest przez rząd, zakłada, że pacjenci korzystający z podstawowej opieki zdrowotnej znajdą się pod opieką specjalnych zespołów złożonych z lekarzy, pielęgniarek i położnych. Miedzy innymi o tym dyskutowano podczas VI seminarium „O zdrowiu Sądeczan”, które odbyło się w MCK Sokół.

Stworzenie zespołów POZ, jak mówiła Marta Machał-Kawecka z krakowskiego oddziału NFZ, ma na celu zintegrowanie podstawowej opieki zdrowotnej nad pacjentem. Proponowane zmiany budzą jednak niepokój części lekarzy. Dlaczego? Brak jest jakichkolwiek uszczegółowień.

- Słyszymy tutaj o kompleksowej zmianie systemu opieki zdrowotnej w Polsce. Nie możemy planowanej reformy oderwać od sieci szpitali, od zmiany finansowania ambulatoryjnej opieki specjalistycznej i zmian związanych z podstawową opieką zdrowotną. Z uwagi na to, że brak jest jakichkolwiek uszczegółowień rodzą się, siłą rzeczy pytania. POZ będą musiały kontraktować porady specjalistyczne. Niepokoimy się o to, w którą stronę będziemy zmierzać – mówił dr Tomasz Winkowski, reprezentujący Okręgową Izbę Lekarską w Krakowie.

Z kolei lek. Barbara Jurkiewicz, kierownik NZOZ Remedium w Nowym Sączu przypominała, że zespoły POZ istnieją w przychodniach od 17 lat.

- Teraz pacjent może wybrać lekarza w Nowym Sączu, a pielęgniarkę w Ptaszkowej. Według nowej ustawy takiej możliwości już nie będzie – mówiła lek. Jurkiewicz.

Lekarze zwracali także uwagę na fakt, że zespoły POZ będą musiały podpisywać umowy z lekarzami specjalistami i to do niego kierować będą swoich pacjentów.

- Pacjent nie będzie miał wyboru specjalisty, chyba że będzie chciał i mógł skorzystać z porady komercyjnej – dodała pani doktor.

W debacie o podstawowej opiece zdrowotnej w świetle założeń nowej ustawy wziął udział jeszcze Artur Puszko – dyrektor sądeckiego szpitala. Panel prowadził Jerzy Bochyński, wiceprezes Fundacji Sądeckiej, która była organizatorem seminarium.

(KB)

fot. JB
Komentarze Facebook

BOX ZD2
To jest miejsce na Twoją reklamę
250px250px
200 zł netto/m-c

Miesięcznik Sądeczanin styczeń 2018