Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Poniedziałek, 28 maja. Imieniny: Augustyna, Ingi, Jaromira
przewiń w dół
14/03/2017 - 08:50

Zespoły POZ to kompleksowa opieka nad pacjentem

Nowa ustawa zdrowotna, która przygotowywana jest przez rząd, zakłada, że pacjenci korzystający z podstawowej opieki zdrowotnej znajdą się pod opieką specjalnych zespołów złożonych z lekarzy, pielęgniarek i położnych. Miedzy innymi o tym dyskutowano podczas VI seminarium „O zdrowiu Sądeczan”, które odbyło się w MCK Sokół.

Stworzenie zespołów POZ, jak mówiła Marta Machał-Kawecka z krakowskiego oddziału NFZ, ma na celu zintegrowanie podstawowej opieki zdrowotnej nad pacjentem. Proponowane zmiany budzą jednak niepokój części lekarzy. Dlaczego? Brak jest jakichkolwiek uszczegółowień.

- Słyszymy tutaj o kompleksowej zmianie systemu opieki zdrowotnej w Polsce. Nie możemy planowanej reformy oderwać od sieci szpitali, od zmiany finansowania ambulatoryjnej opieki specjalistycznej i zmian związanych z podstawową opieką zdrowotną. Z uwagi na to, że brak jest jakichkolwiek uszczegółowień rodzą się, siłą rzeczy pytania. POZ będą musiały kontraktować porady specjalistyczne. Niepokoimy się o to, w którą stronę będziemy zmierzać – mówił dr Tomasz Winkowski, reprezentujący Okręgową Izbę Lekarską w Krakowie.

Z kolei lek. Barbara Jurkiewicz, kierownik NZOZ Remedium w Nowym Sączu przypominała, że zespoły POZ istnieją w przychodniach od 17 lat.

- Teraz pacjent może wybrać lekarza w Nowym Sączu, a pielęgniarkę w Ptaszkowej. Według nowej ustawy takiej możliwości już nie będzie – mówiła lek. Jurkiewicz.

Lekarze zwracali także uwagę na fakt, że zespoły POZ będą musiały podpisywać umowy z lekarzami specjalistami i to do niego kierować będą swoich pacjentów.

- Pacjent nie będzie miał wyboru specjalisty, chyba że będzie chciał i mógł skorzystać z porady komercyjnej – dodała pani doktor.

W debacie o podstawowej opiece zdrowotnej w świetle założeń nowej ustawy wziął udział jeszcze Artur Puszko – dyrektor sądeckiego szpitala. Panel prowadził Jerzy Bochyński, wiceprezes Fundacji Sądeckiej, która była organizatorem seminarium.

(KB)

fot. JB

PARTNERZY