Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Poniedziałek, 28 maja. Imieniny: Augustyna, Ingi, Jaromira
przewiń w dół
19/03/2017 - 11:35

Smog to „cichy zabójca”. Wdziera się podstępnie do naszego organizmu

Nowy Sącz jest jednym z tych miast w Polsce, które, niestety nie mogą pochwalić się, „kryształowym powietrzem”. Wręcz przeciwnie. Przez sporą część roku, zwłaszcza zimą, nad miastem utrzymuje się smog, a normy szkodliwych pyłów zawieszonych są wielokrotnie przekroczone. O tym jaki wpływ na nasze zdrowie ma smog rozmawiamy z lek. med. Robertem Bakalarzem, kierownikiem Oddziału Onkologii Klinicznej Szpitala Specjalistycznego im. J. Śniadeckiego w Nowym Sączu.

Oddychając takim powietrzem wprowadzamy te zanieczyszczenia do naszego organizmu...

- Jak najbardziej. Smogu nie możemy bagatelizować i nie możemy problemu „zamiatać pod dywan”. Mówmy o nim głośno i bardzo dużo. Trzeba ze smogiem walczyć i robić wszystko, aby go eliminować. Po to ustala się normy zanieczyszczeń, aby były one przestrzegane.

Mówi się, że smog jest cichym zabójcą... Pan też tak uważa?

- Oczywiście. Oddychając zanieczyszczonym powietrzem to tak, jakbyśmy palili codziennie papierosy.

Smog występuje nie tylko w Polsce...

- Zgadzam się z panią. Rzeczywiście tak jest. Wiele krajów zrobiło jednak sporo w tym zakresie, aby z nim walczyć, a my zostaliśmy, pod tym względem, w tyle.

Jest tak źle?

- Najlepiej nie jest. Cieszy natomiast to, że w niektórych miastach instalowane są już i pracują urządzenia mierzące poziom zanieczyszczenia powietrza i z tymi oficjalnymi danymi można się zapoznać. Cieszy to, że mamy możliwość monitorowania jakości powietrza, którym oddychamy.

Szczególnie niebezpieczne są utrzymujące się w powietrzu pyły PM 10 i PM 2,5...

- Są to mikroskopijne pyły, które przedostają się do układu krążenie i płuc człowieka. Te drobne cząstki są dużym zagrożeniem zwłaszcza dla dzieci, kobiet w ciąży, osób mających obniżoną odporność, seniorów, którzy z racji wieku zmagają się z różnymi schorzeniami. Pyły te są zagrożeniem dla osób chorujących na schorzenia układu oddechowego. Osoby cierpiące na przewlekłe spastyczne choroby płuc oddychając takim zanieczyszczonym powietrzem są narażone na to, że ich leczenie będzie trudniejsze. Chorzy z astmą oskrzelową mogą mieć częstsze jej napady. Substancje, które zawarte są w smogu z jednej strony są potencjalnie rakotwórcze (jeśli stężenie takiego zanieczyszczonego powietrza jest duże), ale mogą być także alergogenne.  

PARTNERZY