Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Czwartek, 28 marca. Imieniny: Anieli, Kasrota, Soni
15/03/2017 - 10:35

Niepełnosprawność może dotknąć każdego z nas

- Pierwszy raz podczas tego sympozjum, które ma już swoje tradycje, zostanie podjęta tematyka osób niepełnosprawnych. To jest bardzo ważne i ja bardzo się z tego cieszę – powiedziała Marta Mordarska, dyrektor Małopolskiego Oddziału PFRON w Krakowie, jedna z panelistek seminarium „O zdrowiu Sądeczan”.

Razem z Martą Mordarską o sytuacji zawodowej i społecznej osób niepełnosprawnych dyskutowali Iwona Kamieńska – autorka książek „Akademia Orłów” i „Akademia Orłów II”, Magdalena Kotlarz – psycholog, pedagog i Agata Zięba – członek Zarządu Powiatu Limanowskiego.

- Każdy z nas, w dowolnym momencie życia, może doświadczyć niepełnosprawności. Tak było ze mną. Problemów osób niepełnosprawnych zaczęłam dotykać dwadzieścia lat temu, a pięć lat temu mój mąż miał wypadek, po którym porusza się na wózku. I gdyby nie moi niepełnosprawni przyjaciele chyba nie wiedziałabym jak dalej żyć. A można żyć, i to żyć normalnie, i cieszyć się życiem – powiedziała Iwona Kamieńska.  

To normalne życie jest możliwe przy odrobinie dobrej woli osób odpowiedzialnych za przestrzeń publiczną i zawodową. Taka prozaiczna sprawa jak dostęp do budynków użyteczności publicznej dla poruszających się na wózkach. Nie zawsze jest specjalnie do tego przygotowany podjazd, czasami wielokrotnie trzeba dzwonić i prosić o pomoc czy to ochroniarza, czy kogoś z obsługi.

- W tej kwestii naprawdę już bardzo dużo się zmieniło, ale wciąż jeszcze wiele jest do zrobienia. Dobrze, że się o tym mówi, to zmienia myślenie Polaków. Przestrzeń publiczna musi być dostępna  dla wszystkich – dodała Iwona Kamieńska.

- Osobom niepełnosprawnych ciężko jest prosić o pomoc – mówiła z kolei psycholog Magdalena Kotlarz, która sama porusza się na wózku. 

Pani Magda zwracała też uwagę, że niepełnosprawność to stan umysłu.

- Na szczęście jesteśmy coraz bardziej otwarci, coraz częściej korzystamy ze środków PFRON, rozwijamy się.  Zmienia się też nastawienie osób zdrowych do nas, a świat staje się coraz bardziej dostępny – dodała.

(KB)

Fot. KB

Panel o niepełnosprawności










Dziękujemy za przesłanie błędu