Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Piątek, 29 marca. Imieniny: Marka, Wiktoryny, Zenona
16/02/2016 - 12:40

Z ziemi do nieba. Wiersze wybrane Władysława Grabana

Zakończyliśmy przyjmowanie zgłoszeń do czwartej edycja konkursu o Nagrodę im. Ks. Prof. Bolesława Kumora, organizowanego przez Fundację Sądecką. Nagroda przyznawana jest w dwóch kategoriach: "książka o Sądecczyźnie" i "sądecki autor". Chodzi o pozycje wydane w 2015 roku i dorobek miejscowych autorów. Na zwycięzców konkursu czeka pamiątkowa statuetka i nagroda pieniężna w łącznej wysokości 20 tys. zł.

Jako ostatnią zgłoszoną do nagrody książkę przedstawiamy wiersze wybrane Władysława Grabana, łemkowskiego poety z Krynicy-Zdroju, pt. "Z ziemi do nieba", część z nich jest napisana po łemkowsku.

**
Władysław Graban (ur. 1955 roku w Kostomlotach pod Wrocławiem), poeta, wybitny przedstawiciel współczesnej literatury łemkowskiej. W 1962 roku wrócił z rodzicami do Gładyszowa w Beskidzie Niskim. Od czterdziestu lat mieszka i tworzy w Krynicy – Zdroju.

Debiutował w 1974 roku cyklem pamiętników „Jeden miesiąc mojego życia” publikowanych przez „Tygodnik Kulturalny”. Ogłaszał wiersze w prasie, m.in. „Regiony”, „Kultura”, ‘Gazeta Krakowska”, „Dunajec”, „Nasz Beskid”, „Nasze Słowo”. W 1984 roku wydał pierwszy tomik „Twarz pośród cieni”, potem polsko-łemkowski „Na kołpaku gór” (1991), kolejne to: „Rozsypane pejzaże” (1995), „Znaleźć równowagę duszy” (2004) oraz zgłaszany w konkursie, jubileuszowy (wydany z okazji 60. rocznicy urodzin) „Z ziemi do nieba” (2015).

W Tarnopolu na Ukrainie wydał dwa zbiory wierszy (w języku ukraińskim) „Ikonostas bolu” (1997) oraz „Wira zelenych traw” (2005). Jego wiersze opublikowane zostały w wielu antologiach w Polsce, Słowacji, Węgrzech, Serbii, Ukrainie, USA. Przetłumaczył z ukraińskiego na polski wiersze B.I.Antonycza „Cała chmielność świata” oraz „Rosa na lancetach traw” Wołodymira Barny. Założył i redagował kwartalnik „Zahoroda” (1994-1996) dotyczący dziedzictwa kulturowego Łemków. Zebrał i wydał tomy opowiadań łemkowskich autorów: Teodora Kuziaka „Dawno to były czasy” i „Dohasajucza watra”, Semana Madzelana „Smak Doli”, a także wiersze Iwana Fudżaka „Tuha”.

Graban to także działacz społeczno- kulturalny. Był inicjatorem „Łemkowskiej Watry” oraz „Łemkowskiej Poetyckiej Jesieni Twórczej”, a także organizatorem życia kulturalnego w Krynicy – Zdroju i nie tylko. Uhonorowany odznaką „Zasłużony Działacz Kultury” oraz „Złotym Herbem Krynicy – Zdroju”.   

**
Ostatni zbiór to 164 wiersze w dorobku Władysława Grabana (w tym 67 po łemkowsku) opatrzone fotografiami przedstawiającymi piękno Łemkowszczyzny jego autorstwa. Oto opinie krytyków.  

- Naprawdę, w barwnym świecie poezji Grabana wszystko aż kipi, kąpiąc się w intensywnych barwach lasów, połonin i niewysokich gór przyjaznych ludziom. Kiedy czytasz wiersze Grabana, przenikają cię uczucia cichej radości, ze ten świat tak barwny i przychylny ludziom, kiedy oni zechcą, pozwoli im odczuwać jego piękno i ciepło emanujące z watry - prof. Florian Nieuważny.

- Tymczasem wybór z całości lirycznego dorobku Grabana, wybór w dodatku sporządzony świetnie i ze znawstwem, daje doskonałe pojęcie o bardzo indywidualnym charakterze tego pisarstwa. Jak to nieraz bywa, wiersze czytane w rozleglejszej liczbie, nie tylko po dwa-trzy z przygodnej gazetowej publikacji, potrafią ujawnić coś więcej niż stylistyczny i wersyfikacyjny kunszt ich autora – prof. Zbigniew Siatkowski

- Zachwyt miesza się z pokorą, refleksja z rezygnacją, radość z bólem – wszystko to w wielkim szacunku dla Boga i z ufności w Boży plan. Mamy wrażenie, że w lirykach uwiła sobie miejsce dusza poety, prawie że wyrwana z ciała człowieka o ogromnej wrażliwości – prof. Elżbieta Skorupska- Raczyńska.
--
Władysław Graban, Z ziemi do nieba. Wiersze wybrane. Wydawnictwo LEMKO TOWER w Strzelcach Krajeńskich.  
Strona poety: www.graban.com.pl

(s)









Dziękujemy za przesłanie błędu