Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Czwartek, 28 marca. Imieniny: Anieli, Kasrota, Soni
15/02/2018 - 07:10

Wacław Jagielski – artysta wszechstronny, wielu talentów

Malarstwo i poezja, obraz i słowo w jego twórczości mieszają się i tworzą nierozerwalną całość. Wacław Jagielski to artysta wszechstronny, człowiek wielu talentów. Znany sądecki artysta malarz, poeta i reżyser.

Wacław Jagielski nie tylko zachwyca swoimi przepięknymi obrazami. Pod koniec stycznia br. w Nowosądeckiej Małej Galerii w Nowym Sączu odbył się wernisaż jego wystawy. Artysta zaprezentował na niej cykl swoich obrazów olejnych, które opatrzył tytułem „Miasto, które pokochałem”.

Chodzi oczywiście o Nowy Sącz. Jagielski kocha to miasto, a sądeczanie kochają tego twórcę o wielu pasjach. Krzysztof Kuliś, długoletni dyrektor sądeckiego Biura Wystaw Artystycznych wygłaszając podczas wernisażu mowę na cześć artysty mówił o Jagielskim, że to człowiek z artystycznym ADHD, co chyba najbardziej oddaje charakter artysty.

Jagielski, jak się okazuje doskonale wpisuje się w świat poezji, muzyki, tańca, reżyserii. Ostatnio objawił się właśnie, jako poeta i reżyser. Wystawił w sali widowiskowej Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Nowym Sączu spektakl teatralny (widowisko), którego inspiracją był jego najnowszy album „Na styku szeptów”. Prezentuje w nim świetne malarstwo i swój zbiór wierszy. Artysta wcielił się w rolę reżysera i zmaterializował kobiety ze swoich licznych obrazów przy dźwiękach muzyki jazzowej.

Wacław Jagielski, jeśli chodzi o ciekawe projekty, które chciałby zrealizować nie powiedział, z pewnością, jeszcze ostatniego słowa.

Do konkursu literackiego o Nagrodę im. ks. Prof. Bolesława Kumora został zgłoszony w obu kategoriach: "Sądecki autor" i „Książka o Sądecczyźnie”  za album „ Na styku szeptów” przez Marka Urbana (Flexergis Sp. z o. o.)

*****

Wacław Jagielski

Urodzony 20 sierpnia 1965 roku w Lubaniu Śląskim. Konserwator Dzieł Sztuki i malarz. Przez kilka lat nauczyciel plastyki młodzieży w liceum i szkołach podstawowych. Jest członkiem – założycielem Stowarzyszenia Pastelistów Polskich. Autor kilkudziesięciu wystaw indywidualnych i zbiorowych w kraju i za granicą. Do ważniejszych zaliczyć można: Ogólnopolskie Biennale Pasteli – Nowy Sącz 1998 (wyróżnienie honorowe Jury), Lyon – Francja, Targi Sztuki Współczesnej – Paryż – Francja, Ateny – Grecja, Lwów – Ukraina, Wiedeń – Austria, Międzynarodowe Biennale Pasteli 2002 – III nagroda, wystawy środowiskowe – Salon Sztuki 2004 – Nagroda ZPAP „Złota rama”, Salon Sztuki 2009 – nagroda Prezydenta Miasta Nowego Sącza. Uczestnik, organizator plenerów i wystaw poplenerowych Stowarzyszenia Pastelistów Polskich i innych międzynarodowych. Członek Związku Polskich Artystów Plastyków. Jego obrazy znajdują się w wielu prywatnych kolekcjach w kraju i za granicą. Uprawia rysunek, malarstwo pastelowe i olejne wzbogacone o swe technologiczne poszukiwania i odkrycia. Wydał tomik wierszy – album „Moje 40 i 4″, a w ubiegłym roku ukazał się album „Na styku szeptów” (źródło: jagielski.art.pl)

IM, Fot. Piotr Droździk, JB, JM.









Dziękujemy za przesłanie błędu