Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Piątek, 29 marca. Imieniny: Marka, Wiktoryny, Zenona
17/02/2017 - 00:40

Sądeccy Żydzi w książkach Fundacji Nomina Rosae

Prężnie działająca, znana z licznych wykładów i konferencji historycznych Fundacja Nomina Rosae - Ogród Kultury Dawnej w Nowym Sączu wydała w 2016 roku dwie książki traktujące o sądeckich Żydach, stanowiących prze wojną jedną trzecią populacji miasta.

Książka „Skrwawiony puch”  Markusa Lustiga (r. 1925) to niezwykła historia życia jednego z ostatnich ocalałych z Zagłady Żydów z Nowego Sącza, opowiedziana przez niego samego po wielu latach z zadziwiającymi detalami.  

Oprócz potworności i okrucieństw wojny oraz opowieści o losach Żydów, którzy przeszli przez piekło niemieckich obozów zagłady, książka zawiera niezwykle  barwne, żywe i osobiste wspomnienia człowieka, który jako młody chłopiec mieszkał, wychował się i uczył w Nowym Sączu, a 29 kwietnia 1942 roku cudem uniknął śmierci, do czego nawiązuje tytuł publikacji.

Bliscy Markusa Lustiga nie mieli tego szczęścia, ocalał jako jedyny z rodziny.   

„Skrwawiony puch” to również opowieść o przedwojennej, wielokulturowej Sądecczyźnie. Książka  jest ilustrowana archiwalnymi zdjęciami z rodzinnego archiwum Autora.

Promocja książki miała miejsce latem zeszłego roku w kawiarni „Prowincjonalna” z udziałem Autora. Książka jest tłumaczeniem z języka hebrajskiego, którego dokonała Ewa Świderska.

** 

„Pamiętając dla przyszłości. Historia Żydów na Sądecczyźnie: konteksty – nawiązania – refleksje” to praca zbiorowa przygotowana w ramach projektu „Sądecki Sztetl – Młodzi Ambasadorzy Tolerancji”. 

Publikacja zawiera artykuły historyka młodego pokolenia Łukasza Połomskiego (publikował w miesięczniku „Sądeczanin”) na temat Żydów na Sądecczyźnie oraz wielokulturowej ziemi sądeckiej.

Alicja Bartuś pisze o mowie nienawiści, Maria Molenda kreśli historię Żydów w Polsce, a Artur Franczak opisuje sądecką  synagogę i cmentarz żydowski przy ulicy Rybackiej.

Ponadto publikacja zawiera krótki teksty dotyczące wybranych aspektów kultury żydowskiej, a także biogramy Żydów  z Nowego Sącza.

Artykuły ilustrują archiwalne fotografie Nowego Sącza i jego mieszkańców sprzed II wojny światowej i z okresu okupacji niemieckiej. Cenna jest

** 

Obie publikacje zostały zgłoszone, każda oddzielnie, do Nagrody im. Ks. Prof. Bolesława Kumora w kategorii „książka o Sądecczyźnie”.

(HSZ)  









Dziękujemy za przesłanie błędu