Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Piątek, 29 marca. Imieniny: Marka, Wiktoryny, Zenona
17/02/2017 - 10:40

Pani od Plastusia i Rogasia z Doliny Roztoki

Olga Szmidt, doktorantka polonistyki UJ, napisała książkę biograficzną o Marii Kownackiej. Publikacja ukazała się w zeszłym roku w Wydawnictwie Czarne.

Pani Olga nie jest Sądeczanka (pochodzi ze Świebodzic na Dolnym Śląsku), ale z Sądecczyzną związana jest bohaterka jej książki.

Nie tak dawno prof.  Bolesław Faron w miesięczniku "Sądeczanin" opisywał wielomiesięczne pobyty w latach pięćdziesiątych Marii Kownackiej w Rytrze, co zaowocowało nieśmiertelnym  "Rogasiem z Doliny Roztoki", ale także "Szkołą nad obłokami", o maleńkiej, od dawna nieistniejącej szkółce na Niemcowej w Beskidzie Sądeckim.   

Książka "Kownacka. Ta od Plastusia" to debiut literacki Olgi Szmidt, w dorobku ma już prace naukowe, założyła i prowadzi portal Popmoderna.        

**
Maria Kownacka jest matką chrzestną dziecięcej wyobraźni wielu pokoleń. Któż bowiem nie czytał "Plastusiowego pamiętnika" czy "Rogasia z Doliny Roztoki"? A przecież obok tych dwóch stoją "Kajtkowe przygody", "Dzieci z Leszczynowej Górki", "Głos przyrody" i wiele innych.

Przez lata jednak pisarstwo nie było jej głównym zajęciem. Ta obdarzona ogromną wrażliwością społecznica w majątku męża swojej siostry prowadziła szkółkę dla dzieci z czworaków, czym zapracowała sobie na przezwisko „Siłaczka z Krzywdy”, pracowała w bibliotece naukowej Ministerstwa Reform Rolnych, należała do zespołu „Promyka” i tworzyła Teatr Baj.

Historia jej życia – obdarzonej bogatą wyobraźnią panienki wychowanej w dworku, potem tułającej się po rodzinie sieroty, wreszcie wojennej uchodźczyni i autorki dziecięcych bestsellerów – jak w zwierciadle odbija przemiany niespokojnego XX wieku: dwie wojny, burzliwe i pełne nadziei lata międzywojenne, upadek kultury ziemiańskiej i przejęcie władzy przez komunistów.

To opowieść o kobiecie, która nie skorzystała z wytyczonej drogi i pomimo trudności wybrała swoją ścieżkę. I gdzieś w głębi duszy do końca została małą dziewczynką, która kochała opowieści i przyrodę.

Książka została zgłoszono do Nagrody im. Ks. Prof. Bolesława Kumora w kategorii "książka o Sądecczyźnie".  

**
Olga Szmidt, Kownacka. Ta od Plastusia, Wydawnictwo Czarne, Wołowiec 2016.
(HSZ)









Dziękujemy za przesłanie błędu