Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Piątek, 19 kwietnia. Imieniny: Alfa, Leonii, Tytusa
28/01/2016 - 07:20

Nagroda ks. Kumora: Bieszczadzkie Anioły. Wiersze i piosenki

To już czwarta edycja Konkursu o Nagrodę im. ks. prof. Bolesława Kumora. W konkursie organizowanym przez Fundację Sądecką nominowani będą walczyć o nagrody w dwóch kategoriach. Pierwszą z nich jest książka poruszająca tematy związane z Sądecczyzną, natomiast druga ma na celu wyróżnić Sądeckiego autora.

Adam Ziemianin "Bieszczadzkie Anioły"W samym pępku świata

Są dzisiaj Bieszczady

Zostawiają w mym sercu

Serdecznie zielone ślady

Wyżej zaprezentowany fragment pochodzi z najnowszego, wydanego w 2015 roku, tomiku Adama Ziemianina pt. Bieszczadzkie Anioły. Wiersze i piosenki. Jak już sam tytuł wskazuje, w tomie zamieszczone zostały utwory, których tematyką są Bieszczady i mieszkający tam ludzie. Jak sam poeta napisał we wstępie do tomiku, jest to „Biblia bieszczadzka”:

Wiersze i piosenki zawarte w tej książce to swoista i niepowtarzalna Biblia bieszczadzka, którą dziś wkładam Ci do ręki. Pisałem ją przez wiele lat, odkąd tylko zachłysnąłem się Bieszczadami.

Tomik utrzymany jest w nurcie poezji śpiewanej, wiele utworów znajdujących się w nim doczekało się już muzycznej interpretacji. Lekki styl sprawia, że odbiorcą tomiku „Bieszczadzkie anioły” może być każdy, komu bliskie są te tematy. Wielu czytelników czytając kolejne strofy wierszy, snuć będzie melodię piosenki śpiewanej przez zespół Stare Dobre Małżeństwo: Anioły bieszczadzkie/ bieszczadzkie anioły/ dużo w was radości/ i dobrej pogody. Bieszczadzkie anioły/ anioły bieszczadzkie/ gdy skrzydłem cię dotkną/ już jesteś ich bratem.

Wiersze napisane w niezwykle plastyczny sposób, przenoszą czytelnika w świat bieszczadzkich aniołów. Odbiorca ma wrażenie, że całym sobą czuje wiejący z Połonin wiatr.

Ilustracje do wydania wykonała córka poety Halszka Ziemianin.

***

Adam Ziemianin jest poetą urodzonym w 1948 r. w Muszynie. Po ukończeniu Studium Nauczycielskiego pracował jako nauczyciel w Brzuśniku w okolicy Żywca. Wkrótce wrócił do Krakowa jako student filologii polskiej na UJ. W 1977 roku podjął pracę dziennikarską w piśmie Kolejarz, później przeniósł się do Echa Krakowa, gdzie pracował do 1997 roku. Obecnie jest dziennikarzem Gazety Krakowskiej. Poecie nie obca była również praca jako flisak po Popradzie oraz jako inwentaryzator. Zadebiutował wierszem Święty Jan z Kasiny Wielkiej w lutym 1968 roku na łamach Życia Literackiego. Pierwszy tomik Wypogadza się nad naszym domem ukazał się w 1975r. W swojej twórczości często wraca do rodzinnych stron. Jego utwory śpiewa wiele zespołów, m.in. Stare Dobre Małżeństwo i Wolna Grupa Bukowina.

(P)









Dziękujemy za przesłanie błędu